Reklama

Reklama

Kanada: Uchodźcy wojenni z Ukrainy dostają jednorazowy zasiłek

3 tys. dolarów kanadyjskich dla osoby dorosłej i 1,5 tys. dolarów na dziecko do 17. roku życia - to wysokość jednorazowych świadczeń, które mogą otrzymać ukraińscy uchodźcy wojenni przylatujący do Kanady. Środki - w przeliczeniu ponad 10 tys. i 5 tys. złotych - mają pomóc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb przed znalezieniem pracy.

Wnioski można składać od czwartku przez rządowy portal. Pieniądze będą przekazywane na rachunek w kanadyjskiej instytucji finansowej, a federalny program oferuje pomoc w zakładaniu konta.

Świadczenia w Kanadzie. Kto jest uprawniony do ich otrzymania?

Uprawnionymi do otrzymywania federalnego wsparcia są Ukraińcy, którzy przylecieli do Kanady w ramach ogłoszonego w połowie marca programu uproszczonych formalności wizowych CUAET (Canada - Ukraine authorization for emergency travel). Program ten umożliwia legalny pobyt przez trzy lata oraz uzyskanie pozwolenia na pracę. Rozpatrzenie wniosku jest bezpłatne.

Reklama

Zobacz też: Dostawy rakiet do Ukrainy. Władimir Putin grozi uderzeniem w nowe cele

Od 17 marca wniosek o wizę w ramach programu CUAET złożyło ponad 259 tys. osób, pozytywnie rozpatrzono już ponad 120,6 tys. z nich. Od 1 stycznia do Kanady przybyło prawie 35,5 tys. Ukraińców. Rząd Kanady organizuje też loty czarterowe z Polski i trzeci z czarterów, z 300 ukraińskimi uchodźcami, przylatuje do Halifaksu w czwartek. Poprzednie dwa w maju lądowały w Winnipeg i w Montrealu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy