Reklama

Reklama

Kaliningrad. Gubernator proponuje zakaz ruchu towarów między bałtyckimi krajami a Rosją

W niedzielę zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego cementu, alkoholu i towarów luksusowych przez Litwę do Kaliningradu. Informacje skomentował gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow. "W odwecie proponujemy całkowity zakaz ruchu towarów między trzema bałtyckimi krajami a Rosją" - napisał na Telegramie.

W ramach piątego pakietu sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję od 10 lipca obowiązuje zakaz tranzytu kolejowego cementu, alkoholu i towarów luksusowych. Od 10 sierpnia zacznie obowiązywać zakaz przewozu węgla, natomiast od 5 grudnia zakaz tranzytu ropy i produktów ropopochodnych. Do pojawiających się informacji o zakazach odniósł się gubernator obwodu kaliningradzkiego.

"Czytam, że Litwa rozszerzyła listę sankcji na tranzyt kaliningradzki. Tak nie jest. Sankcje przyjęte przez KE mają charakter stopniowy, zostały przyjęte jeszcze w marcu, teraz jest tylko kolejny etap wprowadzenia ich w życie w różnych towarach" - napisał na Telegramie Anton Alichanow.  

Reklama

Jak dodał, władze w obwodzie kaliningradzkim niezmiennie nie zgadzają się z sankcjami nałożonymi przez UE. "Liczymy na wysiłki naszego MSZ" - napisał gubernator. 

Propozycja zakazu ruchu towarów  

"W odwecie proponujemy całkowity zakaz ruchu towarów między trzema bałtyckimi krajami a Rosją (z wyjątkiem obwodu kaliningradzkiego)" - napisał Alichanow. Jego zdaniem pozwoli to na zapewnienie pracy portom w obwodzie kaliningradzkim, które zostały dotknięte ograniczeniami nałożonymi przez Unię Europejską. 

Rosja zapowiada podjęcie "zdecydowanych kroków"

W związku z zakazem tranzytu niektórych towarów do i z obwodu kaliningradzkiego rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji wydała w piątek oświadczenie. Jak wskazała Maria Zacharowa, jeżeli nie dojdzie do stabilizacji sytuacji, Rosja "podejmie zdecydowane kroki wobec Litwy i UE". 

ZOBACZ: Kaliningrad. Rosja ostrzega Litwę i UE: Podejmiemy zdecydowane kroki

Rosja zapowiadała działania odwetowe za nałożenie sankcji, które wpływają na sytuację w obwodzie kaliningradzkim

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy