Reklama

Reklama

Johnson interweniuje u Erdogana. "Wielka Brytania gotowa udzielić wsparcia"

Premier Wielkiej Brytanii rozmawiał w piątek wieczorem z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Szef brytyjskiego rządu przekonywał tureckiego przywódcę, że Finlandia i Szwecja będą wartościowym uzupełnieniem NATO - poinformowało Downing Street.

Jak przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street, obaj przywódcy podzielają głębokie zaniepokojenie trwającą rosyjską napaścią na Ukrainę i jej dalekosiężnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa i stabilności regionu euroatlantyckiego i całego świata, a także uzgodnili, że będą współpracować w celu odblokowania szlaków dostaw ukraińskich zapasów zboża i złagodzenia wzrostu cen żywności na świecie. 

Rosjanie mają problem z dronami rozpoznawczymi. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu

Reklama

"W kwestii rozszerzenia NATO premier zwrócił uwagę na zagrożenie, jakie Rosja stwarza dla swoich europejskich sąsiadów" - głosi komunikat.

Szaf brytyjskiego rządu stwierdził w rozmowie z Erdoganem, że "Finlandia i Szwecja byłyby cennym uzupełnieniem sojuszu NATO".

Johnson zachęca Erdogana do "współpracy"

Johnson "zachęcił prezydenta Erdogana do współpracy ze szwedzkimi, fińskimi i NATO-wskimi partnerami w celu rozwiania wszelkich obaw przed szczytem w Madrycie w przyszłym miesiącu i powiedział, że Wielka Brytania jest gotowa udzielić wsparcia" - informuje kancelaria premiera w Londynie.

Niemiecki historyk wprost: Gdyby Ukraina polegała na Niemczech i UE, byłaby teraz rosyjska

Finlandia i Szwecja oficjalnie złożyły w tym tygodniu wniosek o członkostwo w NATO. Aby zostały one przyjęte, muszą się na to zgodzić wszyscy obecni członkowie sojuszu. 

Turcja grozi, że zablokuje kandydatury dwóch skandynawskich krajów ze względu na udzielanie przez nie wsparcia milicji syryjskich Kurdów YPG oraz organizacji islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena. Władze tureckie uważają oba te ugrupowania za organizacje terrorystyczne.

Reklama

Reklama

Reklama