Reklama

Reklama

Joe Biden zapowiada. "Zbudujemy silosy w Polsce"

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu.

- Swoją wojną Putin nie tylko stara się wymazać kulturę Ukraińców, dziesiątkuje naród i popełnia niezliczone zbrodnie wojenne, ale też uniemożliwia eksport tysięcy ton zboża, które są zamknięte w silosach - mówił prezydent USA podczas konwencji federacji związków zawodowych AFL-CIO w Filadelfii.

Silosy w Polsce. Joe Biden zapowiada

- Pracujemy więc nad planem, by wywieźć je do innych krajów drogą kolejową - dodał Joe Biden w przemówieniu na temat gospodarki.

Polityk zaznaczył, że jedną z przeszkód w eksporcie drogą lądową jest różnica w szerokości torów na Ukrainie i w sąsiednich krajach.

Reklama

- Zbudujemy więc silosy, tymczasowe silosy przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, tak by można było przenieść zboże z wagonów do tych silosów, a potem do wagonów w Europie i przetransportować je drogą morską, otwierając możliwości eksportu na cały świat - powiedział prezydent.

Biden stwierdził, że jest to jeden ze sposobów, by uniknąć dalszego wzrostu cen żywności, spowodowanego m.in. przez rosyjską agresję i blokowanie przez Rosję ukraińskich portów. Zaznaczył jednak, że "rozwiązanie to i wyeksportowanie ok. 20 mln ton zboża będzie wymagać czasu". 

Relacja z wydarzeń w Ukrainie NA ŻYWO

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy