Reklama

Reklama

Joe Biden: Rosji nie będzie na liście krajów sponsorujących terroryzm

Prezydent USA Joe Biden zaprzeczył, że Stany Zjednoczone wpiszą Rosję na listę państw finansujących terroryzm. Takiego ruchu Waszyngtonu domaga się Wołodymyr Zełenski. Jak przypomniał ukraiński przywódca, Rosjanie okupują i ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Atomową, przez co kolejny raz jest ona "o krok od katastrofy radiacyjnej".

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Białym Domu prezydent Biden był pytany, czy USA uznają Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Polityk odpowiedział krótko: - Nie.

Słowa Bidena przytoczyły agencja Reutera oraz ukraińskie media.

Zełenski: Zaporoska Elektrownia Atomowa jest znów o krok od katastrofy

Przyjęcia takiego statusu wobec Federacji Rosyjskiej domaga się Ukraina. Władze w Kijowie wskazują, że Kreml prowadzi działania mające terrorystyczny charakter, m.in. ostrzeliwując i okupując Zaporoską Elektrownię Atomową (ZEA).

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przestrzegł w poniedziałkowym przemówieniu, że "już po raz drugi z powodu rosyjskiej prowokacji ZEA jest o krok od katastrofy radiacyjnej". Również wtedy wezwał do ogłoszenia Rosji "państwem terrorystycznym".

Reklama

Zełenski uściślił, że niebezpieczna sytuacja w elektrowni powstała w rezultacie odłączenia jej od ukraińskiej sieci energetycznej po rosyjskim ostrzale, a także pożarze na terenie ZEA.

Prezydent Ukrainy: Rosja chce utrzymywać jak najgorszą sytuację w zaporoskiej elektrowni

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) potwierdzili, że zapasowa linia łącząca elektrownię z ukraińską siecią została odłączona, aby ułatwić ugaszenie pożaru. We wtorek mają oni przedstawić raport na temat sytuacji w tej elektrowni.

- Ostrzał terenu elektrowni oznacza, że terrorystycznego państwa nie obchodzi, co MAEA będzie miała do powiedzenia, ani co zdecyduje społeczność międzynarodowa - powiedział ukraiński przywódca.

Dodał, że "Rosja jest zainteresowana jedynie utrzymywaniem najgorszej sytuacji przez możliwie najdłuższy czas". - Można temu zapobiec jedynie poprzez wzmocnienie sankcji i oficjalne uznanie Rosji jako państwa terrorystycznego - stwierdził.

Zwrócił też uwagę że zagrożenie katastrofą radiacyjną w zaporoskiej elektrowni powstało zaraz po tym, jak została ona opanowana przez żołnierzy rosyjskich. - Kiedy myśmy ją kontrolowali, nie było takiego zagrożenia - podkreślił Zełenski.

Amerykańska lista państw sponsorujących terroryzm. Nie było na niej ZSRR

Gdyby rząd w Waszyngtonie przystał na apele płynące z Kijowa, musiałby chociażby ograniczyć eksport do Rosji, a także wprowadzić sankcje na osoby oraz kraje handlujące w określony sposób z krajem atakującym Ukrainę.

Na amerykańskiej liście sponsorów terroryzmu są obecnie Kuba, Korea Północna, Iran oraz Syria. W przeszłości w wykazie nie znalazł się Związek Radziecki, nawet w okresie zimnej wojny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy