Reklama

Reklama

Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Rosja chciała "finlandyzacji NATO, a dostała NATO-izację Finlandii" - stwierdził Joe Biden. Przywódca Stanów Zjednoczonych powiedział, że jakikolwiek atak na Ukrainę zjednoczy Pakt Północnoatlantycki, o czym Biden miał podkreślać w trakcie rozmów z Władimirem Putinem. Prezydent USA zapewniał kilkukrotnie, że Waszyngton i całe NATO będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak trzeba (...) by Ukraina nie została pokonana". Poinformował też o kolejnym pakiecie wojskowej pomocy dla Ukrainy.

- Mówiłem Putinowi, że jeśli napadnie na Ukrainę, NATO nie tylko się wzmocni, ale stanie się bardziej zjednoczone. I zobaczymy, że demokracje świata powstaną i sprzeciwią się agresji, broniąc porządku opartego na zasadach. Dokładnie to widzimy dziś - oświadczył podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu NATO Joe Biden.

Przywódca Stanów Zjednoczonych stwierdził, że szczyt w Madrycie był historyczny. Dodał, że o jego wadze świadczy zaproszenie Finlandii i Szwecji do Sojuszu - państw o "długiej historii neutralności". Prezydent USA podkreślił, że Rosja chciała "finlandyzacji NATO, a otrzymała NATO-izację Finlandii".

Reklama

Kolejne dostawy broni do Ukrainy

- W ciągu najbliższych kilku dni, ogłosimy 800 mln dolarów dodatkowej pomocy wojskowej, w tym zaawansowanych zachodnich systemów obrony powietrznej dla Ukrainy, więcej artylerii i amunicji, radarów przeciwartyleryjskich, dodatkową amunicję do systemu artylerii rakietowej HIMARS, które już dostarczyliśmy - wymieniał Joe Biden. Dodał, że także inne kraje dostarczą Ukrainie systemy HIMARS.

Biden kilkukrotnie zapewnił, że USA i całe NATO będą wspierać Ukrainę, "tak długo, jak trzeba (...) by Ukraina nie została pokonana". - Nie wiem, jak ta wojna się skończy, ale nie skończy się pokonaniem Ukrainy przez Rosję - stwierdził amerykański prezydent.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy