Joe Biden: Ogłaszam, że USA wyślą 31 czołgów Abrams do Ukrainy
- Ogłaszam, że USA wyślą 31 czołgów Abrams do Ukrainy, co oznacza jeden batalion - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas środowej konferencji prasowej. - Aby odbić swój kraj z rąk agresora, Ukraina musi mieć odpowiednią taktykę, jak i zdolności bojowe - zaznaczył. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował za "mocną decyzję". "Jestem wdzięczny narodowi Stanów Zjednoczonych za ogromne wsparcie przywódcze" - napisał.
Podczas środowej konferencji prasowej, prezydent USA Joe Biden przekazał decyzję w sprawie dostarczenia przez USA Ukrainie czołgów M1 Abrams. Zapewnił, że Stany Zjednoczone wyślą 31 takich czołgów . - Oznacza to jeden batalion - powiedział Biden. Dodał, że "znacząco zwiększy to zdolność ukraińskiej armii do obrony, bo są to najbardziej skuteczne czołgi na świecie".
Prezydent dodał, że USA przeznaczą zarówno czołgi, jak i sprzęt do ich konserwacji. - Oczywiście transport ich na pole walki wymagać będzie czasu, ale zrobimy co w naszej mocy, by stało się to jak najszybciej - podkreślił.
Biden powiedział w wystąpieniu w Białym Domu, że dostawy czołgów są konieczne ze względu na spodziewane wiosenne kontrofensywy, po to, by wyzwolić ukraińskie terytorium i na potrzebę wzmocnienia ukraińskich sił przed atakami Rosji. Dodał, że podjął tę decyzję za radą szefa Pentagonu Lloyda Austina.
- Wraz z nadchodzącą wiosną, ukraińskie siły działają, by obronić terytorium, które posiadają i przygotowują się do dodatkowych kontrofensyw. Aby wyzwolić swoje ziemie, będą musiały przeciwstawić się zmieniającym się taktykom i strategii Rosji na polu bitwy w bardzo krótkim terminie - mówił.
Dodał, że siły ukraińskie "muszą udowodnić swoje zdolności do manewrów na otwartym terenie. I potrzebują trwałych zdolności, by odstraszyć rosyjską agresję w długiej perspektywie".
Amerykański prezydent podkreślił, że łącznie z zapowiedzianymi dostawami pojazdów opancerzonych z innych krajów, w tym Polski, Zachód wyśle ponad 3 tys. pojazdów, 8 tys. systemów artyleryjskich, 2 mln pocisków artyleryjskich oraz 50 systemów artylerii rakietowej.
Jak powiedziała podczas wcześniejszej telekonferencji prasowej wysoka rangą przedstawicielka administracji USA, czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy, a ich dostawy zajmą "miesiące, a nie tygodnie". Biały Dom wyjaśnił, że jest to podyktowane koniecznością zapewnienia, że Ukraińcy będą w stanie odpowiednio utrzymać i skutecznie używać maszyn, które są "najpotężniejsze na świecie, ale też najbardziej skomplikowane".
Obok czołgów USA dostarczą też 8 pojazdów zabezpieczenia technicznego M88. Urzędniczka wyjaśniła, że liczba 31 czołgów równa jest jednemu ukraińskiemu batalionowi pancernemu.
Kilka godzin wcześniej o Abramsach dla Ukrainy nieoficjalnie informowała dziennikarka Bloomberga.
Przed konferencją Biden odbył rozmowę telefoniczną z przywódcami Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch na temat koordynacji pomocy Ukrainie - podała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Jak podała na Twitterze, w rozmowie uczestniczyli prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Giorgia Meloni i premier Zjednoczonego Królestwa Rishi Sunak.