Reklama

Joe Biden komentuje decyzję Rosji. "Jest oburzająca"

- Decyzja Rosji o zawieszeniu udziału w umowie zbożowej z Ukrainą, sporządzonej za pośrednictwem ONZ, jest oburzająca - powiedział w sobotę prezydent USA Joe Biden, cytowany przez agencję Reutera. Ruch Kremla skomentował również prezydent Ukrainy. - Moskwa zaczęła świadomie zaostrzać kryzys żywnościowy już we wrześniu - stwierdził Wołodymyr Zełenski.

Rosyjskie władze poinformowały w sobotę, że zawieszają swój udział w tzw. inicjatywie zbożowej w związku z rzekomym "atakiem terrorystycznym na okręty Floty Czarnomorskiej i statki cywilne, które biorą udział w zabezpieczeniu korytarza zbożowego".

Umowę zbożową zawarto za gwarancjami ONZ i Turcji w lipcu, aby odblokować ukraińskie porty. Kremlowscy najeźdźcy uniemożliwiali wypłynięcie stamtąd jednostek ze zbożem.

Reklama

Wołodymyr Zełenski apeluje o wykluczenie Rosji z grupy G20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w sobotę wieczorem o stanowczą reakcję międzynarodową - w tym na poziomie ONZ i G20 - na zawieszenie przez Rosję udziału w inicjatywie zbożowej. Ocenił, że G20 to nie miejsce dla Rosji.

- Dziś z Rosji wybrzmiało dosyć przewidywalne oświadczenie w sprawie tego, że ostatecznie burzy eksportową inicjatywę zbożową. Ale w rzeczywistości to nie jest ich dzisiejsza decyzja - powiedział prezydent.

Według niego Rosja "zaczęła świadomie zaostrzać kryzys żywnościowy już we wrześniu, kiedy zablokowała ruch statków" z ukraińską żywnością. Jak poinformował, w  korytarzu zbożowym powstał korek składający się ze 176 statków, które nie mogą płynąć według wyznaczonej trasy.

Zełenski zaznaczył, że na pokładach tych statków jest jedzenie dla ponad 7 mln ludzi, a niektóre jednostki czekają od trzech tygodni.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: umowa zbożowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy