Reklama

"Jednostronne zawieszenie broni". Erdogan rozmawiał z Putinem

Zdaniem tureckiego prezydenta, by doprowadzić do pokoju w Ukrainie konieczne jest "jednostronne zawieszenie broni". Biuro Erdogana poinformowało w czwartek o rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi, że w celu doprowadzenia do pokoju na Ukrainie konieczne jest "jednostronne zawieszenie broni"

Zawieszeniu broni powinna towarzyszyć "wizja sprawiedliwego rozwiązania" - dodano w komunikacie biura tureckiego prezydenta, które cytuje agencja Reutera.

Sporna kwestia Syrii

Kancelaria Erdogana poinformowała również, że turecki prezydent powiedział Putinowi, iż należy podjąć konkretne kroki w celu usunięcia kurdyjskich bojowników z syryjskiego regionu przygranicznego - napisał Reuters.

Reklama

Putin nie zgadza się z dużym zaangażowaniem wojskowym Turcji w tej sprawie. - Rosja w Astanie wezwała Turcję do powstrzymania się od operacji lądowej na pełną skalę w północno-wschodniej Syrii - poinformował pod koniec listopada przedstawiciel Kremla w Syrii Aleksandr Ławrientiew.

Współpraca Turcji, Rosji i Ukrainy ws. zboża

Prezydent Turcji od początku zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku często rozmawia zarówno z rosyjskim dyktatorem, jak i z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Działania mediacyjne Ankary doprowadziły do wymiany więźniów na dużą skalę między Rosją a Ukrainą, a także m.in. do wypracowania umów odblokowujących eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego.

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem dotarł do Stambułu w sierpniu 2022 roku. Statek wypłynął z Odessy. W lipcu Ukraina i Rosja zawarły z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin | Tayyip Erdogan | Rosja | Ukraina | Turcja | Syria

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy