Reklama

Reklama

Jasna deklaracja szefa Rady Europejskiej. Chodzi o pomoc dla uciekających Rosjan

Unia Europejska powinna wpuścić obywateli Rosji, którzy chcą uciec ze swego kraju - stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w wywiadzie dla portalu Politico.

W rozmowie przeprowadzonej w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Michel powiedział, że UE powinna wykazać "otwartość na tych, którzy nie chcą być instrumentalizowani przez Kreml". Zaznaczył, że ogłoszenie przez prezydenta Władimira Putina częściowej mobilizacji w Rosji zmieniło dynamikę wojny w Ukrainie.

Szef Rady Europejskiej opowiada się za otwarciem UE dla uciekających Rosjan

Michel powiedział, że jest otwarty na konsultacje z kolegami z UE na temat tego, jak można rozwiązać kwestię uciekających przed mobilizacją Rosjan.

- W zasadzie uważam, że (...) Unia Europejska powinna gościć tych, którzy są w niebezpieczeństwie z powodu swoich poglądów politycznych. Jeśli w Rosji ludzie są w niebezpieczeństwie z powodu swoich poglądów politycznych, ponieważ nie podążają za tą szaloną decyzją Kremla o rozpoczęciu wojny na Ukrainie, musimy wziąć to pod uwagę - wskazał.

Reklama

- Zgadzam się z pomysłem, że powinniśmy bardzo szybko współpracować i koordynować, ponieważ jest to nowy fakt, ta częściowa mobilizacja - dodał szef Rady Europejskiej.

W tym miesiącu UE zgodziła się zawiesić umowę o ułatwieniach wizowych z Rosją po tym, jak kilka krajów unijnych zaprotestowało przeciwko obecności w UE turystów z Rosji, gdy reżim Putina toczy wojnę w Ukrainie. 

Reklama

Reklama

Reklama