Reklama

Japonia chciała dostarczyć pomoc dla Ukrainy. Indie zablokowały lot

Japoński wojskowy samolot transportowy miał zabrać pomoc dla ukraińskich uchodźców z terytorium Indii, ale tamtejsze władze były nieugięte. Nie pozwolono na lądowanie. Indie tradycyjnie utrzymują bliskie stosunki z Rosją.

Indie odrzuciły prośbę Japonii o zezwolenie samolotowi japońskich sił powietrznych na odbiór pomocy dla uchodźców ukraińskich, o czym poinformował w czwartek na konferencji prasowej Arindam Bagchi, rzecznik indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Zgodnie z pierwotnymi planami samolot transportowy Kawasaki C-2 miał zabrać przedmioty, między innymi koce zmagazynowane przez agencję ONZ w Indiach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, i przewieźć je do krajów sąsiadujących z Ukrainą, które przyjęły uciekających przed wojną uchodźców.

Reklama

- Otrzymaliśmy wniosek z Japonii o pozwolenie na lądowanie w Bombaju w celu odbioru dostaw pomocy humanitarnej - przyznał Bagchi. Jak wyjaśnił, Indie zgodziły się na przyjęcie japońskiego samolotu komercyjnego, który miał zabrać pomoc, a nie zgodziły na lądowanie samolotu japońskich sił powietrznych.

Japonia się nie poddaje

Jeden z przedstawicieli japońskiego rządu powiedział, że Indie zgodziły się wcześniej na lądowanie transportera, ale nagle wycofały zgodę w środę.

Japonia nadal będzie próbowała wysłać samolot sił powietrznych, by dostarczyć Ukrainie przygotowaną pomoc. Plan powstał na wniosek Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Samoloty japońskich sił powietrznych dostarczyły już na Ukrainę kamizelki kuloodporne i hełmy.

Minister obrony Nobuo Kishi powiedział na początku tego tygodnia, że na wniosek ukraińskiego rządu, Japonia wykorzysta loty komercyjne, aby zapewnić Ukrainie maski i odzież chroniącą przed bronią chemiczną, wyśle też nieuzbrojone drony.

Bliskie relacje Indii i Rosji

Indie, które tradycyjnie utrzymują bliskie związki militarne z Rosją, powstrzymały się od potępienia Moskwy za inwazję na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego - przypomina japoński portal Kyodo News. 

Jednak według doniesień medialnych od marca Indie dostarczały Ukrainie dostawy pomocy, w tym leki i sprzęt medyczny, przez terytorium sąsiednich krajów. Pomoc ta została udzielona na wniosek rządu ukraińskiego.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Indie | Rosja | Ukraina | Japonia | pomoc dla ukrainy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy