Reklama

Reklama

Izraelski minister: Rozważamy dostarczenie Ukrainie systemów wczesnego ostrzegania

Mimo iż Izrael nie ma zamiaru przekazywać Ukrainie broni, rozważa dostarczenie jej systemów wczesnego ostrzegania przed dronami i pociskami rakietowymi. Izraelski minister obrony Beni Ganc, cytowany przez portal Times of Israel, poinformował także, że Izrael wysłał do Kijowa zapytanie w sprawie potrzeb ukraińskich sił dotyczących tych systemów.

- Gdy otrzymamy te informacje, będziemy mogli pomóc w stworzeniu systemu wczesnego ostrzegania ratującego życie ludności cywilnej - dodał minister Ganc podczas spotkania z grupą ambasadorów z państw Unii Europejskiej.

Beni Ganc: Izrael nie będzie sprzedawał Ukrainie żadnego uzbrojenia

Izrael od lat wykorzystuje takie rozwiązania, które uratowały tysiące osób podczas ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy i Libanu - wyjaśnia Times of Israel.

System wczesnego ostrzegania łączy radary z urządzeniami optycznymi, które pozwalają wykrywać rakiety, pociski i drony, określać ich rozmiary oraz skalę zagrożenia, jakie stanowią i wskazywać na mapie miejsca będące celem ataku - podaje portal.

Reklama

Ganc dodał jednak, że musi podkreślić, iż Izrael nie będzie sprzedawał Ukrainie żadnego uzbrojenia i ograniczy się do pomocy medycznej i humanitarnej.

Dzień wcześniej władze Ukrainy zwróciły się do Izraela o pomoc wojskową.

"Washington Post": Władze Iranu przygotowują się do przekazania Rosji rakiet balistycznych

Wcześniej "Washington Post" informował, że władze Iranu przygotowują się do przekazania Rosji rakiet balistycznych, które prawdopodobnie zostaną użyte w wojnie z Ukrainą. Według mediów chodzi o dostawy pocisków ziemia-ziemia, takich jak Fateh-110 i Zolfaghar, zdolnych do rażenia celów na odległości odpowiednio 300 i 700 km.

W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie w Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce Shahed-136 są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy