Reklama

Izrael: Zełenski wystąpi w Knesecie. Ambasador Rosji złożył propozycję

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpi przed izraelskim Knesetem. Tymczasem ambasador Rosji w Izraelu Anatolij Wiktorow w środę zaproponował izraelskiemu parlamentowi zaprezentowanie perspektywy Kremla jeszcze przed mową Zełenskiego.

Wiktorow miał zasugerować takie rozwiązanie w rozmowie z przewodniczącym Knesetu Mickey'm Levym - przekazała gazeta internetowa The Times of Israel. Nie poinformowano o reakcji strony izraelskiej na rosyjską propozycję.

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. Rosja zostawia ciała zabitych żołnierzy. Apel do Czerwonego Krzyża

Kneset zgodził się wcześniej na wystąpienie Zełenskiego. "Poczytujemy sobie za zaszczyt, że będziemy mogli wysłuchać prezydenta (Ukrainy) w tym trudnym dla ukraińskiego narodu czasie" - powiedział Levy.

Reklama

Wojna na Ukrainie. Izrael nie chce palić mostów

Władze Izraela dążą do zachowania otwartych kanałów komunikacji z Rosją, wskazując, że jest to niezbędne m.in. w kontekście izraelskich operacji wojskowych w Syrii, wymierzonych w ugrupowania wspierane przez Iran. Premier Izraela Naftali Bennett podjął próbę mediacji pomiędzy przywódcami Ukrainy i Rosji - m.in. 5 marca spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem, a 14 marca przeprowadził rozmowy telefoniczne z liderami obu skonfliktowanych państw.

W ostatnim czasie Wołodymyr Zełenski wystąpił, za pomocą łączenia zdalnego, w parlamentach kilku krajów, m.in. Polski, Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

Wojna w Ukrainie. Zbrodnie Rosji

W piątek mija 23. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 24 lutego wojska Władimira Putina wkroczyły do niepodległej Ukrainy, oznajmiając potrzebę przeprowadzenia "specjalnej operacji wojskowej" na rzekomo okupowanych przez Ukrainę terenach obwodów donieckiego i ługańskiego. Od tego czasu wojska rosyjskie pojawiły się na całym pasie wschodnim i południowo-wschodnim kraju, a także na północy Ukrainy, gdzie leży stolica kraju - Kijów

Rosyjskie wojska nie poprzestały na atakowaniu wspomnianych regionów. Ostrzał prowadzony jest również na zachodnim terytorium kraju. Tu najczęściej ofiarą ataków pada ludność Lwowa. Doszło również do ostrzelania poligonu w Jaworowie (obwód lwowski), niedaleko granicy z Polską. Wojsko dopuszcza się także licznych zbrodni wojennych, strzelając do nieuzbrojonych ludzi, czy też atakując budynki mieszkalne.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ​Wołodymyr Zełenski | Ukraina | Wojna w Ukrainie 2022 | kneset | Izrael

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy