Reklama

Izrael, Bułgaria i Węgry wzywają swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy

Premier Izraela Naftali Benet wezwał w niedzielę swoich rodaków do jak najszybszego opuszczenia Ukrainy. Podobny apel wystosowało ministerstwo spraw zagranicznych Bułgarii, a resort dyplomacji Węgier zaleca obywatelom tego kraju odłożenie podróży na Ukrainę. Z kolei po ogłoszeniu przez holenderskie linie lotnicze KLM, że zawieszają loty na Ukrainę, do ambasady Holandii w Kijowie zgłosiło się 135 obywateli tego kraju, którzy chcą wrócić do kraju.

- Ponownie wzywam Izraelczyków na Ukrainie: wracajcie do domu! Nie podejmujcie niepotrzebnego ryzyka. Nie czekajcie na moment, gdy będziecie chcieli wrócić do domu, ale nie będzie to już możliwe - zaapelował Benet. Wcześniej izraelski rząd radził swoim przebywającym na Ukrainie obywatelom "rozważenie powrotu".

Benet dodał, że zadbano o zwiększenie liczby połączeń lotniczych między Ukrainą a Izraelem. Według izraelskiego MSZ na Ukrainie mieszka ok. 15 tys. obywateli Izraela. Resort zapowiedział, że ambasada w Kijowie będzie funkcjonowała normalnie, ale już wcześniej informowano o ewakuacji rodzin dyplomatów.

Reklama

Według Agencji Żydowskiej na Ukrainie mieszka ok. 43 tys. Żydów. Ocenia się, że na podstawie izraelskiego Prawa powrotu o możliwość emigracji do Izraela i uzyskania tam obywatelstwa może ubiegać się ok. 200 tys. Ukraińców.

Bułgaria rozważa ewakuację

Bułgarskie ministerstwo spraw zagranicznych zaleciło swoim obywatelom wstrzymanie się z wyjazdami na Ukrainę, a przebywającym już tam osobom zarekomendowano jak najszybsze opuszczenie tego kraju. Wszystkim Bułgarom na Ukrainie polecono zarejestrowanie się w ambasadzie w Kijowie lub konsulacie w Odessie.

Szacuje się, że ponad 200 tys. obywateli Ukrainy ma bułgarskie pochodzenie. Kilka dni temu minister spraw zagranicznych Teodora Genczowska zapowiedziała, że w razie potrzeby zostaną podjęte kroki zmierzające do ewakuacji najbardziej narażonych osób z tej grupy.Także węgierskie służby konsularne zaleciły swoim obywatelom odłożenie podróży na Ukrainę - przekazała w niedzielę agencja MTI. Osobom już przebywającym w tym kraju polecono, by zarejestrowały się w węgierskich konsulatach i uważnie śledziły lokalne wiadomości. 

Zaznaczono, że z powodu obaw o bezpieczeństwo na Ukrainie służby konsularne nie mogą zagwarantować udzielenia pomocy obywatelom, którzy udadzą się do tego kraju mimo ostrzeżeń.

Holenderskie linie zawieszają loty

Po ogłoszeniu przez holenderskie linie lotnicze KLM, że zawieszają loty na Ukrainę, do ambasady Holandii w Kijowie zgłosiło się 135 obywateli tego kraju, którzy chcą wrócić do kraju.

W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie holenderskie linie odwołały w sobotę wieczorny lot z Kijowa do Amsterdamu. "Samoloty KLM nie będą latać w przestrzeni powietrznej Ukrainy aż do odwołania" - głosi oświadczenie przewoźnika.

"Decyzja jest zgodna z rekomendacjami ministerstwa spraw zagranicznych" - czytamy dalej w komunikacie. W sobotę szef dyplomacji Wopke Hoekstra wezwał Holendrów przebywających na Ukrainie do opuszczenia tego kraju. Holenderskie MSZ zmieniło też rekomendację dotyczącą podróżowania na Ukrainę i oznaczyło ten kraj na czerwono, co oznacza, że władze odradzają wyjazdy do tego państwa ze względów bezpieczeństwa.

MSZ poinformowało w sobotę, że nie planuje obecnie żadnych lotów ewakuacyjnych z Ukrainy.

Państwa ostrzegają swoich obywateli

Komunikaty ostrzegające obywateli przed podróżami na Ukrainę i wzywające do wyjazdu z tego kraju lub poważnego rozważenia takiego kroku wydały już rządy wielu państw świata, m.in. USA, Kanady, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Rumunii, Czech, Słowacji i państw bałtyckich. Zalecenia są tłumaczone narastającym napięciem między Moskwą a Kijowem i zagrożeniem rosyjską inwazją na Ukrainę.

Ostrzeżenie wystosowało w sobotę także polskie ministerstwo spraw zagranicznych. Ze względu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa spowodowaną eskalacją militarną i polityczną ze strony Federacji Rosyjskiej MSZ odradza podróże na Ukrainę, które nie są konieczne - przekazał resort na Twitterze.

W nocy z soboty na niedzielę MSZ Australii i Kanady poinformowały o tymczasowym przeniesieniu swoich ambasad z Kijowa do Lwowa.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama