Reklama

Reklama

Izium odbite przez Ukraińców. Rosja potwierdza

Rosyjskie wojska wycofały się z miasta Izium - podał rosyjski przywódca w obwodzie donieckim. Informację potwierdziła także prokremlowska agencja informacyjna TASS. Izium to jedno z najważniejszych strategicznie miast w obwodzie charkowskim.

 "Daniil Bezsonov, rosyjski przywódca zastępczy w obwodzie donieckim, napisał na swoim osobistym kanale Telegram, że wojska rosyjskie wycofały się z miasta Izium i kilku innych osiedli w obwodzie charkowskim" - podaje  Kyiv Independent". 

Izium odbite. Rosja potwierdza

"Z kolei prokremlowska agencja TASS przekazała, że rosyjskie ministerstwo obrony nakazało wojskom opuścić obszar wokół miasta Izium w obwodzie charkowskim, aby wzmocnić operację wojskową w sąsiednim Doniecku" - informuje agencja Reutera. 

 Informacja pojawiła się kilka godzin po szybkim postępie wojsk ukraińskich, które zdobyły miasto Kupiańsk.

Reklama

Wcześniej o wkroczeniu Ukraińców do Izium informował m.in. polityk Ołeksij Honczarenko. 

ISW: "Wysoce skuteczna" kontrofensywa Ukraińców w okolicach Iziumu

Siły ukraińskie prowadzą kontratak w obwodzie charkowskim. O sukcesach  kontrofensywy informował w nowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jak tłumaczą analitycy, wojska ukraińskie prawdopodobnie wykorzystały przemieszczenie Rosjan na południe, by taktycznie zaskoczyć wroga. W "tonie paniki i przygnębienia" o postępach Ukraińców mają dyskutować także rosyjscy blogerzy wojskowi.

"Ukraińskie siły wykorzystały najpewniej taktyczne zaskoczenie wroga i posunęły się w środę co najmniej 20 kilometrów w głąb kontrolowanego przez Rosję terytorium w obwodzie charkowskim, odbierając najeźdźcom około 400 kilometrów kwadratowych terenu" - napisano w raporcie think tanku.

Zdaniem analityków rosyjskie wojska na tym obszarze były najpewniej osłabione z powodu poprzednich ruchów mających na celu próby zajęcia obwodu donieckiego oraz wsparcie obrony przed ukraińskimi atakami w obwodzie chersońskim na południu kraju.

"Prowadzone przez Ukrainę operacje w obwodzie chersońskim zmusiły siły rosyjskie do przeniesienia uwagi na południe, co pozwoliło siłom ukraińskim na rozpoczęcie lokalnych, ale wysoce skutecznych kontrataków w okolicach Iziumu" - oceniają eksperci w raporcie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy