Reklama

Reklama

ISW: Ukraina przejmuje inicjatywę strategiczną, Rosjanie przed trudnymi wyborami

Rosyjskie siły są "dramatycznie osłabione". Ukraina po raz pierwszy zaczyna aktywnie kształtować przebieg wojny - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Zgodnie z najnowszym raportem amerykańskiego think tanku w wyniku kontrofensywy Ukraina zmusza Rosję do przerzucania wojsk i "prawdopodobnie przejmuje inicjatywę strategiczną".

Coraz więcej sił rosyjskich przekierowywanych jest na południe Ukrainy i wydaje się, że Rosja porzuciła obecnie wysiłki na rzecz zdobycia Słowiańska i Siewierska w obwodzie donieckim. Rosja przerzuca również sprzęt, w tym artyleryjski i lotniczy, z innych części Ukrainy na okupowany Krym - podkreśla ISW.

"Obecnie wojska rosyjskie najwyraźniej nie działają zgodnie z własnym planem"

W raporcie podkreślono, że rosyjskie wojska wcześniej wstrzymały ofensywę na Charków, bo ich priorytetem stało się zdobycie obwodu ługańskiego. Wówczas zrobiły to z własnej inicjatywy, odpowiadając na zmianę priorytetów ich dowódców. Obecnie najwyraźniej odpowiadają natomiast na zagrożenie ukraińską kontrofensywą w obwodzie chersońskim i nie działają zgodnie z własnym planem - zaznacza amerykański think tank.

Reklama

Nawet gdy siły ukraińskie udaremniły rosyjski plan zdobycia Kijowa na początku inwazji, Rosjanie mogli sami zdecydować o koncentracji wojsk na wschodzie Ukrainy. Teraz jednak wydaje się, że przygotowania do ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie chersońskim w połączeniu z "dramatycznym osłabieniem sił rosyjskich" po raz pierwszy pozwalają Ukrainie zacząć aktywnie kształtować przebieg wojny - ocenia ISW.

Rosjanie mogą stanąć przed trudnymi wyborami

Jeśli Ukraina będzie w stanie mocno naciskać w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, jednocześnie rozwijając kontrofensywę w obwodzie chersońskim, Rosjanie staną przed bardzo trudnymi wyborami. Będą musieli porzucić wysunięte na zachód pozycje wokół Iziumu, by chronić swoje lądowe linie komunikacji albo przerzucić na ten obszar więcej wojska z innych obszarów frontu, co z kolei narazi ich pozycje w tych miejscach - twierdzi think tank.

W raporcie zaznaczono, że siły ukraińskie przeprowadziły wiele lokalnych kontrataków między Iziumem a Słowiańskiem, odzyskując pozycje w szeregu miejscowości. Rosjanie próbowali natomiast podejść na północny zachód od Iziumu, kontynuowali ataki lądowe w okolicach Bachmutu i przeprowadzili ograniczony atak lądowy w pobliżu miasta Donieck. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy