Reklama

Reklama

ISW: Rosjanie zajęli Lisiczańsk. Ogromne zniszczenia w mieście

Amerykański ośrodek analityczny Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił, że siły ukraińskie prawdopodobnie wycofały się z Lisiczańska na wschodzie Ukrainy, w wyniku czego miasto zajęły w sobotę rosyjskie wojska. Doniesienia te nie zostały jak dotąd potwierdzone przez władze w Kijowie.

Instytut przeanalizował nagranie wideo z Lisiczańska, na którym, według ekspertów ISW, widać rosyjskich żołnierzy znajdujących się w północnych i północno-wschodnich dzielnicach. W ocenie think tanku mogłoby to sugerować, że w mieście 2 lipca nie było już sił ukraińskich albo było ich niewiele.

Ukraińscy urzędnicy nie ogłosili publicznie wycofania garnizonu broniącego Lisiczańska. Doradca szefa MSZ Ukrainy Wadym Denysenko oceniał natomiast, że Rosjanie z "dużym prawdopodobieństwem" zajmą Lisiczańsk, ale trudno będzie im osiągać postępy w obwodzie donieckim za Słowiańskiem i Kramatorskiem - przekazał ISW.

Reklama

Miasto doszczętnie zniszczone

Rzecznik ukraińskiej Gwardii Narodowej Rusłan Muzyczuk oświadczył w sobotę, że wokół Lisiczańska trwają walki, lecz miasto nie zostało okrążone przez wojska rosyjskie i wciąż znajduje się pod kontrolą Ukraińców. Według ISW te informacje są jednak nieaktualne.

W Lisiczańsku wojska rosyjskie "doszczętnie zniszczyły" ostrzałami budynki administracyjne; siły najeźdźcy posuwają się naprzód i umacniają się w mieście - poinformował natomiast szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Lisiczańsk w rękach kadyrowców

Wcześniej w niedzielę Nexta podała, że kadyrowcy (czeczeńscy żołnierze rosyjskiej Gwardii Narodowej - red.) przejęli Lisiczańsk. Opublikowano też nagranie, które miało potwierdzać te doniesienia: 

Wojna na Ukrainie. Najnowsze informacje z frontu

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że w Biłohoriwce siłom ukraińskim udało się odeprzeć rosyjski atak. Podał także doniesienia o dwóch innych powstrzymanych natarciach wroga: nieopodal Prudjanki (na kierunku charkowskim) i Mazaniwki (na kierunku Słowiańska).

Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie wojska w Donbasie, na kierunkach Słowiańska, Bachmutu, Awdijiwki, Kurachowego i innych, wykorzystując czołgi, moździerze, artylerię lufową i rakietową. Trwają walki pod miejscowością Spirne na bachmuckim odcinku frontu.

Oddziały najeźdźcy atakowały ze stanowisk artyleryjskich ukraińskie pozycje na kierunku charkowskim (okolice m.in. miejscowości: Ruska Łozowa, Werchnij Sałtiw, Protopopiwka, Pytomnyk, Norciwka).

Siły wroga prowadzą też "systematyczne uderzenia rakietowe" na kierunku mikołajowskim na południu Ukrainy - dodał sztab. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy