Reklama

Reklama

ISW: Rosjanie wycofują się spod Charkowa, ale to co innego niż odwrót spod Kijowa

Rosja dąży do zachowania kontroli nad granicą z Ukrainą - uważają eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną. Jak przekonują - wojska rosyjskie wycofały się z północnej części obwodu charkowskiego, ale to działania innego rodzaju niż wcześniejszy odwrót z obwodu kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego.

- Rosyjskie siły w obwodzie charkowskim mogą dążyć do utrzymania pozycji w Ukrainie i kontynuować ataki artyleryjskie na stanowiska przeciwnika. Najeźdźcy pragną uniemożliwić Ukraińcom dotarcie do miejsc, z których możliwy byłby ostrzał rakietowy Biełgorodu - dużego miasta w Rosji, ośrodka o kluczowym znaczeniu militarnym - wyjaśnili eksperci Instytutu Studiów nad Wojną w najnowszym komunikacie.

"Działania wojenne w Donbasie porażką Moskwy"

Amerykański think tank przekazał również, że rosyjscy blogerzy wojskowi nadal zamieszczają komentarze krytykujące przebieg inwazji na Ukrainę. Oceny te są coraz bardziej zgodne z analizami pojawiającymi się na Zachodzie. Na przykład Igor Girkin (pułkownik rezerwy rosyjskich wojsk specjalnych, pseudonim "Striełkow", w 2014 r. dowódca kontrolowanych przez Kreml donieckich separatystów - red.) miał podkreślić, że działania wojenne w Donbasie są, jak dotąd, porażką Moskwy, ponieważ "nie zdobyto żadnego ważnego miasta".

Reklama

W ocenie Girkina nawet opanowanie Rubiżnego nie miało większego znaczenia, bowiem "nastąpiło przed rozpoczęciem nowej ofensywy". Pułkownik podkreślił, że ta sytuacja "nie jest dla niego zaskoczeniem". Postawił także tezę, że rosyjskie siły prawdopodobnie nie "wyzwolą" Donbasu do lata, a strona ukraińska utrzyma pozycje wokół Doniecka.

ISW: Krytyczne opinie mogą podsycić niezadowolenie Rosjan

Krytyczne opinie blogerów mogą podsycić niezadowolenie społeczne w Rosji, zwłaszcza jeśli Kreml będzie nadal forsować werbunek i pobór do wojska, wysyłając na front słabo wyszkolonych żołnierzy - zauważyli analitycy ISW.

Amerykański ośrodek poinformował również o narastających napięciach między rosyjską administracją wojskową i kolaborantami na okupowanych terenach Ukrainy. W obwodzie zaporoskim dochodzi do sporów na tle podziału środków finansowych, natomiast w Doniecku miały miejsce protesty rodzin wojskowych, walczących w armii samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Osoby te miały zostać przymusowo zmobilizowane i wysłane na front - zaznaczono w raporcie ISW, zastrzegając, że eksperci tego ośrodka nie byli w stanie zweryfikować powyższych doniesień.

Instytut Studiów nad Wojną to amerykański niezależny think tank, utworzony w 2007 roku w Waszyngtonie. Zajmuje się analizami z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym kwestiami militarnymi.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy