Reklama

Reklama

ISW: Rosja bez nowych zdobyczy terytorialnych pierwszy raz od początku lipca

Rosja nie ogłosiła w czwartek żadnych nowych zdobyczy terytorialnych w Ukrainie. Ostatni raz miało to miejsce 6 lipca - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Tymczasem władze w Moskwie przygotowują prawdopodobnie grunt pod prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - ocenia ISW.

Wojska rosyjskie przeprowadziły w czwartek ograniczone i nieskuteczne ataki lądowe na wschodnim froncie, ale nie ogłosiły żadnych zdobyczy terytorialnych - napisano w raporcie think tanku.

Wojna w Ukrainie. Kolejne eksplozje na Krymie

Przytoczono również doniesienia o kolejnych eksplozjach na anektowanym przez Rosję Krymie, w tym w pobliżu mostu w Kerczu, łączącego półwysep z Rosją, oraz na rosyjskim lotnisku wojskowym Belbek na północ od Sewastopola. ISW nie jest w stanie niezależnie ocenić, co spowodowało eksplozje - podkreślono.

"Siły ukraińskie będą prawdopodobnie kontynuowały kampanię uderzeń na rosyjskie cele wojskowe na okupowanym przez Rosję Krymie, by zmniejszyć zdolności Rosji w zakresie logistyki oraz utrzymywania operacji na zachodnim brzegu rzeki Dniepr" - ocenia ISW.

Reklama

Ryzyko niebezpiecznych działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Tymczasem wydaje się, że rosyjskie ministerstwo obrony tworzy warunki do oskarżenia sił ukraińskich o przyszłe operacje pod fałszywą flagą w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze. 

Resort powiadomił o rzekomym ryzyku "ukraińskiej prowokacji" w elektrowni w piątek, co zdaniem Ukraińców wskazuje na ryzyko niebezpiecznych działań ze strony Moskwy. Pojawiły się również doniesienia, że władze Rosji poleciły rosyjskiej części pracowników elektrowni, aby nie przychodzili w piątek do pracy - zwraca uwagę ISW.

Think tank przytacza również informacje o nagraniu przedstawiającym rosyjskie ciężarówki wojskowe w bliskiej odległości od jednego z reaktorów. Może to wskazywać, że siły rosyjskie tworzą warunki do urządzenia prowokacji w placówce, aby obwinić Ukrainę za jej ewentualne skutki - ocenia ISW. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy