Reklama

Reklama

ISW: Dekret Putina nie wzmocni siły bojowej rosyjskiej armii

Zwiększenie liczebności rosyjskiej armii dekretem Putina nie wzmocni jej siły bojowej w krótkim czasie - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Zdaniem think tanku decyzja przywódcy Rosji sugeruje, że nie ogłosi on wrótce masowej mobilizacji.

Putin wydał dekret o zwiększeniu nominalnej liczebności rosyjskiej armii z nieco ponad miliona do ponad 1,15 mln, począwszy od stycznia 2023 roku. Rosyjskie wojsko najpewniej stara się uzupełnić straty poniesione w czasie wojny z Ukrainą, by podtrzymać inwazję na ten kraj - ocenia think tank.

Wojna w Ukrainie. Kremlowi nie uda się osiągnąć celu

Cel ogłoszony przez Putina jest stosunkowo skromny, a jednak prawdopodobnie nieosiągalny dla Rosji. Wyraźnie sugeruje ponadto, że Putin wciąż jest zdeterminowany, by uniknąć pełnej mobilizacji - podkreśla ISW.

Kremlowi raczej nie uda się osiągnąć celu 1,15 mln żołnierzy. W przeszłości cele ogłaszane przez rosyjską armię nie były realizowane. Przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę na pełną skalę na początku 2022 roku w rosyjskiej armii było ok. 850 tys. żołnierzy w służbie czynnej, znacznie mniej od oficjalnego celu ponad miliona - przypomina ISW.

Reklama

Rosja będzie miała poważne problemy ze znalezieniem dużej liczby dodatkowych żołnierzy. Obniżyły się również zdolności do ich treningu, ponieważ Rosja wysłała na wojnę w Ukrainie część sił zaangażowanych w szkolenia i poniosły one tam straty - zaznaczono w raporcie.

Rosjanie odłączyli Zaporoską Elektrownię Atomową od sieci energetycznej

ISW zwraca również uwagę, że okupowana przez Rosjan Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze na południu Ukrainy została w czwartek odłączona od sieci energetycznej po raz pierwszy w swojej historii. Według ukraińskiego koncernu Enerhoatom doszło do tego w wyniku pożarów w pobliskiej elektrociepłowni, spowodowanych przez rosyjskie ostrzały.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) informowała w czwartek wieczorem, że działanie ostatniej linii energetycznej łączącej Zaporoską Elektrownię Atomową z ukraińską siecią zostało przywrócone.

Na froncie siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki lądowe w pobliżu Słowiańska, Bachmutu i Doniecka w obwodzie donieckim, na północnym zachodzie obwodu charkowskiego oraz na północnym zachodzie obwodu chersońskiego. Siły ukraińskie w dalszym ciągu atakowały rosyjskie obiekty wojskowe i linie komunikacji lądowej w obwodzie chersońskim - napisano w raporcie ISW. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy