Reklama

Reklama

Indie zakazują eksportu pszenicy. "To tylko pogłębi obecny kryzys"

Zakaz eksportu pszenicy - taką decyzję podjął rząd w Indiach mimo wcześniejszych odmiennych deklaracji. Jak podaje agencja prasowa Associated Press, władze oświadczyły, że w pierwszej kolejności Indie muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom.

Wcześniej deklarowano, że eksport pszenicy zostanie zwiększony. Miało to nastąpić ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Zatrzymany eksport ukraińskiej pszenicy

Przed wybuchem wojny na Ukrainie pszenica i jęczmień z Ukrainy i Rosji stanowiły jedną trzecią światowego eksportu tych zbóż. Rosjanie blokują jednak ukraińskie porty morskie, zniszczyli wiele ukraińskich gospodarstw i w wielu miejscach zaminowali pola, co zatrzymało sprzedaż ukraińskiej pszenicy za granicę.

Indyjskie zbiory ucierpiały w tym roku z powodu rekordowej fali upałów. Ponadto w czasie pandemii COVID-19 część krajowych zapasów pszenicy przekazano około 800 milionom zagrożonych głodem obywateli.

Reklama

Duży wzrost cen pszenicy od początku roku

Jak podaje AP, światowe ceny pszenicy wzrosły od początku roku o ponad 40 proc.

Ministrowie rolnictwa państw G7 na zakończonym w sobotę spotkaniu w Stuttgarcie skrytykowali decyzję Indii. - Jeśli wszyscy zaczną nakładać takie ograniczenia albo w ogóle pozamykają swoje rynki, to pogłębi to tylko obecny kryzys, a także zaszkodzi Indiom i jej rolnikom - podkreślił minister rolnictwa Niemiec Cem Oezdemir

- Apelujemy do Indii o wzięcie na siebie odpowiedzialności jako członek G20 - dodał.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy