Reklama

Reklama

Francuski minister: Jest porozumienie. Ukraina bliżej członkostwa w UE

Mamy konsensus w sprawie jak najszybszego przyznania Ukrainie statusu państwa kandydata do Unii Europejskiej - poinformował francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. - Chcemy pomóc Ukrainie spełnić jej europejskie marzenie - dodał szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod.

- Dyskusja pozwoliła na wyłonienie szerokiego konsensusu, powiedziałbym nawet całkowitego konsensusu (...) w szczególności w odniesieniu do Ukrainy, możliwości jak najszybszego przyznania Ukrainie statusu kandydata - zadeklarował Clement Beaune.

Dodał, że teraz debata w sprawie Ukrainy przeniesie się na forum szefów państw i rządów podczas szczytu UE w czwartek i w piątek w Brukseli.

"To nie oznacza natychmiastowej akcesji"

- Pracowaliśmy nad tym, aby jedność europejska mogła ponownie zamanifestować się, by w najbliższych dniach przeżyć ważny, a może nawet historyczny moment - mówił Beaune.

Reklama

Przypomniał jednak, że "proces akcesyjny nie oznacza natychmiastowej akcesji". - Właśnie dlatego, że ten proces jest wymagający i długi, będziemy musieli rozważyć dodatkowe działania, które nie będą jego alternatywą, ale uzupełnieniem. W tym duchu prezydent Macron proponował w ostatnich tygodniach stworzenie europejskiej wspólnoty politycznej - mówił francuski minister.

"Chcemy pomóc Ukrainie spełnić jej europejskie marzenie"

Słowa Beaune'a potwierdził minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn. - Pracujemy nad chwilą, w której powiemy Władimirowi Putinowi, że Ukraina należy do Europy, że będziemy także bronić wartości, których broni Ukraina - powiedział szef dyplomacji Luksemburga.

Także szef MSZ Danii Jeppe Kofod oświadczył, że jego kraj popiera dążenie Ukrainy do członkostwa w UE. - To bardzo dobre i jest to coś, co Dania całym sercem popiera; chcemy pomóc Ukrainie spełnić jej europejskie marzenie - powiedział.

Pozytywna rekomendacja Komisji Europejskiej

W piątek Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej. W czwartek wieczorem na szczycie w Brukseli tematem tym mają zajmować się szefowie państw i rządów UE.

W poniedziałek szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau mówił, że "wydaje się, iż przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej jest przesądzone".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy