Reklama

Forbes: W pół roku Rosja straciła sprzęt o wartości ponad 16 mld dolarów

W ciągu pół roku inwazji na Ukrainę Rosja straciła sprzęt wojskowy o wartości 16,56 mld dolarów - podał ukraiński portal Forbes. W wyliczeniach nie uwzględniono wykorzystanych pocisków rakietowych. Według portalu najbardziej kosztowną stratą rosyjskiej armii jest krążownik rakietowy Moskwa, którego wartość szacowana jest na około 750 mln dolarów.

"Ogółem Rosjanie stracili 12 142 jednostki sprzętu wojskowego" - twierdzi Forbes. Dla porównania, w połowie kwietnia portal szacował liczbę utraconego sprzętu na 5260 jednostek.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie ponoszą największe straty od czasu II wojny światowej

Według ustaleń dziennikarzy w ciągu pół roku wojny siły ukraińskie zniszczyły 234 rosyjskie samoloty wojskowe o łącznej wartości 5,3 mld dolarów, ponad 1920 czołgów o wartości 2,98 mld dolarów, a także ponad 4300 opancerzonych pojazdów bojowych, wartych łącznie 2,5 mld dolarów. 

Kolejne główne kategorie w bilansie strat rosyjskich to: helikoptery (199 sztuk o wartości 2,08 mld dolarów) i zestawy obrony przeciwlotniczej (zniszczono 147 sztuk o łącznej wartości 1,03 mld dolarów).

Reklama

Wartość zniszczonych samolotów - według medialnych doniesień - szacuje się na 5,3 mld dolarów - oznacza, że ta właśnie kategoria uzbrojenia okazała się w bilansie strat Rosji najbardziej kosztowna: stanowi 32,1 proc. ogólnych strat.

Po zniszczeniu przez siły ukraińskie krążownika Moskwa wojska rosyjskie nie odnotowały jednostkowej tak spektakularnej straty. Forbes podaje jednak, że w eksplozjach z 9 sierpnia na lotnisku Saki na anektowanym Krymie zniszczonych zostało dziewięć samolotów rosyjskich. "Było to największą stratą lotnictwa rosyjskiego nie tylko w trakcie obecnej wojny, ale ogółem od czasu II wojny światowej" - uważa portal. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rosyjska armia | straty finansowe | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy