Reklama

Reklama

Fiński generał: Władimir Putin popełnił słynny błąd Hitlera

Fiński generał Pekka Toveri w rozmowie z dziennikiem "Iltalehti" wskazał, jaki błąd popełnił Władimir Putin w wojnie w Ukrainie. Chodzi o zbyt późne zwiększenie wydatków na sprzęt wojskowy. Porównał to do słynnego błędu Adolfa Hitlera w czasie II wojny światowej.

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego Rosja planuje zwiększyć swój przemysł zbrojeniowy.

Wywiad przekazał, że Kreml na początku sierpnia rozpoczął "inwestycję przemysłową" i zakazał brania urlopów niektórym pracownikom i całej kadrze kierowniczej państwowego przedsiębiorstwa przemysłowego Rostec.

Wydatki na obronę zostaną również zwiększone o 600-700 mld rubli, czyli o ok. 10 mld euro. Minister obrony Siergiej Szojgu prawdopodobnie odwiedził również największą rosyjską fabrykę czołgów.

Ekspert: Za późno na taką decyzję Putina

Zdaniem byłego szefa fińskiego wywiadu Pekka Tovera na taki krok jest już za późno. - Obecnie potwierdzono, że Rosjanie stracili 5200 sztuk sprzętu wojskowego, od ciężarówek po samoloty, a prawdopodobnie znacznie więcej - ocenił generał.

Reklama

Toveri twierdzi, że miną lata, zanim utracony sprzęt będzie można w pełni zastąpić. Ekspert szacuje, że najpóźniej na przełomie roku Rosja będzie miała problemy ze sprzętem i amunicją.

- Wkrótce będzie widoczna tylna ściana rosyjskich magazynów z amunicją - dodał.

Putin powtarza błąd Hitlera?

Ekspert porównał błąd prezydenta Władimira Putina do błędu Adolfa Hitlera podczas II wojny światowej. - Hitler również za późno włączył większy bieg w przemyśle wojennym - ocenił.

Dodał, że zaletą Rosji jest to, że w porównaniu z Niemcami, jest to, że kraj ten ma obfite zasoby naturalne, ale pod względem nowoczesnej technologii pozostaje w tyle. A związanej z tym wiedzy specjalistycznej nie zdobywa się z dnia na dzień, ale według Tovera osiągnięcie tego zajmuje lata. 

Reklama

Reklama

Reklama