Reklama

Erdogan sugeruje zgodę na wejście Finlandii do NATO. "To zszokowałoby Szwecję"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasugerował w niedzielę, że Ankara może zatwierdzić kandydaturę Finlandii do NATO. Dodał, że to "zszokowałoby Szwecję", dla której Ankara "nie zrobi tego samego" - poinformowała agencja AFP.

"W razie potrzeby możemy przekazać Finlandii inny (niż Szwecji) komunikat dotyczący wstąpienia do NATO. Taki ruch zszokowałby Szwecję" - powiedział szef tureckiego państwa w odpowiedzi na pytanie o kandydaturę dwóch krajów nordyckich do NATO podczas telewizyjnego spotkanie z młodzieżą. 

Dodał jednocześnie, że Finlandia "nie powinna popełnić tego samego błędu" co Szwecja. 

Szwecja i Finlandia wspólnie złożyły wniosek akcesyjny do NATO, który został zaakceptowany przez 25 państw-członków paktu, ale wciąż brakuje zgody Turcji i Węgier.

Reklama

Turcja domaga się od Szwecji przekazania 120 osób

"Przedłożyliśmy Szwecji listę 120 osób, które powinny zostać przekazane Turcji", powiedział Erdogan, dodając: "musicie dokonać ekstradycji tych terrorystów, abyście mogli wejść do NATO".

Ankara wstrzymała na czas nieokreślony trójstronne rozmowy ze Szwecją i Finlandią w reakcji na protesty przeciwko polityce prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w Sztokholmie.

Finlandia: Prezydent o negocjacjach z Turcją. "To będzie czas na poważną rozmowę"

Uczestniczyło w nich kilkuset Kurdów i przedstawicieli lewicowych organizacji.

Rasmus Paludan, duńsko-szwedzki aktywista i założyciel antymuzułmańskiej duńskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia), spalił w piątek Koran przed ambasadą Turcji, co szczególnie uraziło Ankarę.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy