Reklama

Reklama

Emmenuel Macron: Nie powinniśmy poniżać Rosji

- Nie powinniśmy poniżać Rosji - oświadczył w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiej prasy regionalnej. Agencja AFP zauważa, że takie podejście może być negatywnie odebrane w krajach Europy Wschodniej. - Władimir Putin popełnił historyczny i fundamentalny błąd. Jest izolowany - dodawał Macron w tym samym wywiadzie.

Prezydent Francji zabrał głos w sprawie wojny w Ukrainie w wywiadzie dla francuskiej prasy regionalnej.

"Nie powinniśmy poniżać Rosji"

- Nie powinniśmy poniżać Rosji po to, aby w dniu, w którym ustaną walki, można było zbudować dalsze relacje kanałami dyplomatycznymi - powiedział Macron.

Przyznał jednak, że chce zwiększyć wsparcie finansowe i militarne dla Ukrainy. - I wreszcie zrobić wszystko, aby wywieźć zboże z Ukrainy - dodał.

AFP zauważa, że w ten sposób Macron zaprzeczył słowom rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który w piątek powiedział, że doniesienia o blokowaniu przez Rosję ukraińskich portów są "blefem" Zachodu, próbującego ukryć własne błędy polityczne. Prezydent Macron obiecał również kolejne dostawy na Ukrainę samobieżnych dział Caesar. - Poprosiłem naszych przedsiębiorców o przyspieszenie produkcji uzbrojenia, to nie tylko kwestia odtworzenia naszych zapasów, ale i wzmocnienia naszej niezależności - przekonywał.

Reklama

Macron o Putinie: Popełnił historyczny błąd

"Myślę - i powiedziałem mu to - że popełnił historyczny i fundamentalny błąd dla swojego narodu, dla siebie i dla historii" - mówił dalej Emmanuel Macron, pytany o ostatnią rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Teraz jest izolowany" - zaznaczył Macron.

Francuski przywódca dodał, że nie "wyklucza" wyjazdu do Kijowa w najbliższym czasie.

Jak zauważają zagraniczne media, prezydent Francji był wielokrotnie zapraszany na Ukrainę przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

Relacja z wydarzeń w Ukrainie NA ŻYWO

Wojna w Ukrainie. Rozmowa Macron-Scholz-Putin

W ostatnim czasie Emmanuel Macron ponownie rozmawiał z Władimirem Putinem. W rozmowie telefonicznej uczestniczył też prezydent Niemiec Olaf Scholz.

80-minutowa rozmowa dotyczyła trwającej wojny Rosji z Ukrainą, możliwości negocjacji pokojowych, sytuacji humanitarnej i dostaw broni.

Jak podało biuro prasowe, kanclerz Scholz i prezydent Macron zaapelowali do rosyjskiego przywódcy o natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie rosyjskich wojsk. 

Wezwali też Putina do podjęcia poważnych, bezpośrednich negocjacji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy