Reklama

Reklama

Eksplozje w Ukrainie. Lwów, Tarnopol i Dniepr pod ostrzałem

Po porannym ostrzale Kijowa, media donoszą o wybuchach słyszalnych w innych miastach Ukrainy. Na liście pojawiają się także te blisko granicy z Polską - m.in. Lwów.

Rosjanie uderzyli w poniedziałek nad ranem w Kijów. Zmasowany atak na stolicę Ukrainy przyczynił się do śmierci co najmniej kilku osób.

Nad ranem pojawiły się także informacje o silnej eksplozji w Lwowie na zachodnie kraju.

Mer Lwowa Andrij Sadowy i gubernator Lwowszczyzny Maksym Kozycki powiadomili, że w odpowiedzi na rosyjski atak uruchomiono systemy obrony przeciwrakietowej.

Rosyjskie pociski uderzyły w infrastrukturę krytyczną miasta. W Lwowie wstrzymano dostawy gorącej wody. W częściach miasta nie ma prądu, przestały pracować również niektóre z miejskich ciepłowni.

Reklama

Na miejsca wybuchów udały się służby ratunkowe, w kilku elektrociepłowniach uruchomiono zapasowe agregaty, by przywrócić ogrzewanie - dodał mer Lwowa.

Wołodymyr Zełenski: Rosjanie próbują nas zniszczyć

Siły rosyjskie przypuściły także zmasowany atak rakietowy na obwód dniepropietrowski - przekazał gubernator Walentyn Rezniczenko. Dodał, że w nalotach zginęli ludzie, są też ranni, nie podał dalszych szczegółów.

"Ukraina pod ostrzałem rakietowym. Są informacje o uderzeniach (pocisków) w wielu miastach na terenie kraju, ucierpieli cywile" - przekazał wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. 

"W 229. dniu Rosjanie próbują nas zniszczyć i zetrzeć z powierzchni ziemi. Zniszczyć naszych ludzi, którzy śpią w domu w Zaporożu. Zabijają ludzi, którzy jadą do pracy w Dnieprze i Kijowie" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.

Jak informują ukraińskie władze, dotychczas udało im się zestrzelić 41 z 75 wystrzelonych rakiet.

Po godz. 10 pociski zaczęły spadać także miasto Krzywy Róg.

Wybuchy w Ukrainie. Nocny ostrzał miast

Jedna osoba zginęło, a pięć zostało rannych w wyniku nocnego ostrzału Zaporoża w środkowej Ukrainie. Wśród ofiar ataku jest jedno dziecko, które zostało ranione odłamkami szkła - przekazał przewodniczący rady tego miasta Anatolij Kurtew. Wcześniej szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch informował, że rosyjskie rakiety trafiły w wielopiętrowy budynek mieszkalny. Trwa akcja ratunkowa - podaje agencja Interfax-Ukraina.

W nocy na Mikołajów spadło 10 rakiet S300; nie ma informacji o ofiarach - przekazał szef władz tego regionu Witalij Kim.

Cztery regiony obwodu dniepropietrowskiego zostały w nocy ostrzelane przez siły rosyjskie systemami Uragan, Grad i ciężką artylerią - poinformował w poniedziałek rano gubernator obwodu Walentyn Rezniczenko.

W samym Nikopolu uszkodzono ponad 30 wielopiętrowych budynków, rosyjskie pociski trafiły w domy mieszkalne, a także m.in. w szpital, szkołę, pocztę, bibliotekę, kawiarnię i sklepy, zniszczono też infrastrukturę energetyczną - wyliczył szef władz obwodowych. Przekazał, że na razie nie ma informacji o ofiarach tych ataków.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy