Reklama

Ekspert: Armia boi się informować Władimira Putina o porażkach

- W Europie nie ma normalnego człowieka, który mógłby uwierzyć tym fake newsom - powiedział dziennikarz śledczy Bellingcat Christo Grozev, odnosząc się do propagandy stosowanej przez Rosję. Jak stwierdził Władimir Putin nie wie o porażkach jego wojsk, ponieważ "armia boi się go informować".

Według Grozeva obecnie, w odróżnieniu od lat 2014-2015, kiedy Rosja wywołała wojnę w Donbasie, rosyjska propaganda ma "zerową skuteczność" na Zachodzie.

- W Europie nie ma normalnego człowieka, który mógłby uwierzyć tym fake newsom. Niestety, jest to skuteczne dla rosyjskiego odbiorcy - ocenił analityk na antenie ukraińskiej telewizji.

Wojna w Ukrainie. "Najgorsze są nowe fake-newsy"

Rosyjskie media przekonują obywateli, że na Ukrainie trwa "operacja" wyzwalania ludności ciemiężonej przez "nazistów". Nie ma informacji o masowych rosyjskich atakach na cywilów i zbrodniach wojennych, zaś o zrywanie ustaleń dotyczących np. korytarzy humanitarnych, oskarżana jest strona ukraińska.

Reklama

Grozev zaznaczył również, że po zablokowaniu w Rosji niezależnych źródeł informacji o toczącej się na Ukrainie wojnie, takich jak radio Echo Moskwy czy telewizja Dożdż, a także Twittera i Facebooka, osoby, które wcześniej z nich korzystały, przestały szukać informacji innych niż oficjalne.

- Najgorsze są nie nowe fake newsy, ale to, że zamknięcie źródeł informacji sprawiło, że leniwa część odbiorców sięga po dezinformację - powiedział Grozev.

Wojna w Ukrainie. "Putin nie jest informowany o porażkach"

Dziennikarz śledczy postawił również tezę, że przywódca Rosji Władimir Putin nie jest w pełni informowany o porażkach rosyjskich wojsk na Ukrainie, że dociera do niego "wypaczony obraz". Ocenił ponadto, że "to, że praktycznie 100 proc. ludności Ukrainy ma negatywny stosunek do rosyjskich okupantów, najprawdopodobniej do niego nie dociera, bo jego podwładni boją się mu o tym zameldować".

Ekspert prognozował również, że rosyjska armia na Ukrainie będzie się borykać z coraz większymi problemami logistycznymi. - Zasoby zaopatrzeniowe takie jak np. benzyna, rakiety, amunicja były zaplanowane na wojnę, która potrwa 7-8 dni. 'Dziury' w zaopatrzeniu będą, bo najsłabszą stroną rosyjskiej armii jest właśnie logistyka i wszyscy o tym wiedzieli" - powiedział Grozev.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | ukraina-rosja | Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama