Reklama

Reklama

Dziesiątki świątyń zniszczonych lub uszkodzonych. "Rosjanie niszczą ukraińskie dziedzictwo"

W wyniku rosyjskich działań wojskowy, zniszczone lub uszkodzone zostały 43 obiekty religijne w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, z których większość należała do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego - poinformował w niedzielę szef obwodu Pawło Kyryłenko.

W komentarzu na serwisie Telegram szef obwodu napisał, że Patriarchatowi Moskiewskiemu podlegała "absolutna większość" tych obiektów. Oskarżył Rosję o "niszczenie ukraińskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego".

Pawło Kyryłenko zarzucił przywódcy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarsze Cyrylowi, że działania te odbywają się z jego błogosławieństwem.

"Niszczenie przejawów kultury ukraińskiej"

Kyryłenko podkreślił, że obiektem ataków jest Ławra Świętogórska w obwodzie donieckim. "Rosjanie zniszczyli muzeum historii i architektury, świątynię, dwa skity - pustelnie - i dwa korpusy ławry" - poinformował szef obwodu.

Reklama

Działania wojsk rosyjskich określił jako "celowe niszczenie wszelkich przejawów kultury ukraińskiej".

Ławra Świętogórska to jedna z trzech prawosławnych ławr - dużych męskich monastyrów - znajdujących się w Ukrainie. Podlega Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Ławra została uszkodzona w działaniach bojowych w marcu i w maju. W ostrzale pod koniec maja zginęły trzy osoby ze wspólnoty klasztornej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy