Reklama

Reklama

Dyrektor elektrowni atomowej w Zaporożu zatrzymany przez Rosjan

Dyrektor kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy został zatrzymany na przesłuchanie - podała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), powołując się na rosyjskie władze.

- MAEA zwróciła się do rosyjskich władz o wyjaśnienie i została poinformowana, że dyrektor Zaporoskiej Elektrowni Atomowej został tymczasowo zatrzymany, by odpowiedzieć na pytania - przekazał rzecznik organizacji, nie podając więcej szczegółów. Jego wypowiedź cytuje agencja Reutera.

Wcześniej ukraiński koncern Enerhoatom powiadomił, że dyrektor generalny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihor Muraszow został uprowadzony przez Rosjan.

Miejsce pobytu Muraszowa nie jest znane

"W piątek 30 września około godz. 16 (17 w Polsce - red.) dyrektor generalny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihor Muraszow został zatrzymany przez raszystowski (rosyjski - red.) patrol na drodze z elektrowni do Enerhodaru" - napisał szef Enerhoatomu Petro Kotin w oświadczeniu opublikowanym w kanale koncernu na Telegramie.

Reklama

Miejsce pobytu Muraszowa nie jest znane. Kotin podkreślił, że Muraszow odpowiada za jądrowe i radiologiczne bezpieczeństwo okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a "jego zatrzymanie stwarza zagrożenie dla eksploatacji największej w Europie siłowni nuklearnej".

Po rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę elektrownia w Enerhodarze została zajęta przez agresora. Na terenie obiektu stacjonują rosyjskie wojska. 

Reklama

Reklama

Reklama