Reklama

Reklama

Dyplomatyczne spory na linii Ukraina - Niemcy zażegnane? "Przyjazna rozmowa"

W Pałacu Bellevue prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, spotkał się z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu Rusłanem Stefanczukiem. Wcześniej, Stefanczuk spotkał się z kanclerzem Scholzem i zaprosił go do Kijowa. Wizyta miała miejsce 100 dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak podkreśla niemiecka agencja informacyjna dpa, spotkanie było pierwszym osobistym spotkaniem prezydenta Niemiecukraińskim politykiem od czasu zażegnania politycznych zadrażnień między Berlinem a Kijowem.

Prezydent Niemiec chciał wcześniej odwiedzić stolicę Ukrainy wraz z prezydentami Polski i trzech krajów bałtyckich, ale w ostatniej chwili został wykluczony, co bardzo zirytowało Berlin. Na początku maja Steinmeier i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej wyjaśnili zaistniałe spory - przypomina dpa.

Reklama

Stefanczuk spotkał się wcześniej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i był gościem w niemieckim Bundestagu. Stefanczuk zaprosił Scholza do Kijowa, jak poinformowano po spotkaniu.

- Rozmowa z kanclerzem Niemiec była otwarta i przyjazna - powiedział Stefanczuk telewizji ARD.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy