Reklama

Reklama

Duchowny pobił krzyżem księdza ukraińskiej cerkwi na pogrzebie żołnierza

Duchowny Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) pobił krzyżem księdza Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) za jego krytykę pod adresem "rosyjskich popów" w czasie pogrzebu żołnierza w obwodzie winnickim w Ukrainie. Nagranie z tego incydentu trafiło do sieci.

Przyczyną bójki była krytyka księdza Cerkwi Prawosławnej Ukrainy pod adresem "rosyjskich popów" w Ukrainie. Wezwał on lokalne władze, by zakazały ich działalności. 

Po tych słowach duchowny Patriarchatu Moskiewskiego, który też był obecny na pogrzebie, podbiegł do kapłana, zerwał z niego krzyż i zaczął go uderzać swoim krzyżem. Duchownych rozdzielili wojskowi.  

Spór po inwazji na Ukrainę

Rozpoczęta w lutym inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła postawę UCP PM wobec Patriarchatu Moskiewskiego, czyli rosyjskiej Cerkwi. 27 maja sobór UCP PM ogłosił "pełną samodzielność i niezależność" od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko moskiewskiego patriarchy Cyryla odnośnie wojny w Ukrainie. W miesiącach po rozpoczęciu inwazji pojawiły się doniesienia o przechodzeniu parafii na Ukrainie należących dotąd do UCP PM, pod zwierzchnictwo CPU.

Reklama

Cerkiew Prawosławna Ukrainy została utworzona w grudniu 2018 roku w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej, z których żadna nie była uznawana za kanoniczną. W styczniu 2019 roku patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos (akt kanoniczny), nadający nowej strukturze wyznaniowej status autokefalii, czyli niezależności wobec innych wspólnot religijnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy