Reklama

Reklama

Dowód na zbrodnie wojenne w Mariupolu. "Barbarzyństwo"

System rozminowywania pól - UR-77 "Meteoryt". Rosjanie użyli go w Mariupolu do ostrzeliwania budynków cywilnych. W sieci pojawiło się nagranie dokumentujące to zdarzenie. "To zbrodnia wojenna" - komentuje agencja Unian.

Ukraiński dziennikarz Denis Kazanski opublikował w Telegramie nagranie wykonane w czasie najcięższych walk o Mariupol. Widać na nim, jak Rosjanie używają systemu UR-77 w gęstej zabudowie mieszkalnej.

UR-77 "Meteoryt" to zaprojektowany jeszcze w czasach Związku Radzieckiego system rozminowywania pól. Pojazd posiada wyrzutnię, która wystrzeliwuje specjalne ładunki. Wywołują falę uderzeniową, która niszczy wszelkie pociski i miny w zasięgu działania. Standardowym celem jest stworzenie wyłomu na polach minowych w warunkach bojowych. Rosyjscy okupanci użyli systemu do ostrzeliwania miejsc, w których przebywali cywile.

Reklama

"Użycie takiej broni na terenach mieszkalnych to barbarzyństwo i zbrodnia przeciwko ludności cywilnej, która nie ma szans na przeżycie takich uderzeń" - komentuje Kazanski. To "zbrodnia wojenna" - dodaje agencja Unian.

Walki o Mariupol

Rosjanie oblegali miasto nad Morzem Azowskim od lutego do maja. Kilkumiesięczne oblężenie doprowadziło do poważnych zniszczeń. Okupanci nie dotrzymywali warunków zawieszenia broni i nie przestrzegali zasad ochrony cywilów w utworzonych korytarzach humanitarnych.

W marcu zastępca mera miasta Serhij Olren ocenił, że ponad 80 procent Mariupola zostało zbombardowane i nie ma ani jednego budynku bez uszkodzeń.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy