Reklama

Reklama

Dosadne przemówienie szefa Pentagonu. Wymienia czyhające zagrożenia

Jeśli nie będziemy pomagać Ukrainie, w przyszłości może nas czekać "świat tyranii i chaosu" - oznajmił sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie w Kanadzie. Szef Pentagonu ostrzegał także przed zagrożeniami związanymi z ryzykiem globalnego rozprzestrzeniania broni jądrowej.

Podczas swojego przemówienia Lloyd Austin tłumaczył, jaką stawką w międzynarodowej i globalnej perspektywie jest rozpętana przez Rosję wojna w Ukrainie. W swoim wystąpieniu podkreślił także o zagrożeniach wynikających z proliferacji broni jądrowej. 

- Koledzy Putina, autokraci, obserwują. I mogą dojść do wniosku, że zdobycie broni nuklearnej dałoby im "licencję na polowanie". A to może napędzać niebezpieczną spiralę rozprzestrzeniania broni jądrowej - powiedział Austin.

Wojna w Ukrainie. Lloyd Austin: Będziemy bronić każdego cala terytorium NATO

Szef Penatgonu zapewniał, że Zachód nie zostanie "wpędzony w wojnę Putina, ale będziemy stać przy Ukrainie, gdy ta walczy, by się bronić. Będziemy bronić każdego cala terytorium NATO".

Reklama

Amerykański wojskowy przekazał również, że USA wyciągają wnioski z Ukrainy, by pomóc sojusznikom z Azji i Pacyfiku stać się "bardziej zwinnymi i odpornymi". Dodał, że Chiny, podobnie jak Rosja, dążą do świata, w którym "siła ma rację".

Odnosząc się do wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich, szef Pentagonu stwierdził, że jest to następstwem "wojny z wyboru" przeciwko Ukrainie, za którą odpowiedzialność ponosi prezydent Rosji Władimir Putin.

Według agencji Reutera przemówienie Lloyda Austina było jednym z najbardziej dosadnych, jakie wygłosił od początku trwania konfliktu w Ukrainie.

"Ukraina musi wygrać, taka jest nasza misja i kropka"

Na spotkaniu w Kanadzie obecny był także estoński prezydent Alar Karis, który oświadczył, że "strategiczne cele Rosji się nie zmieniły", gdyż "Putin nadal chce rozmontować aktualny euroatlantycki układ bezpieczeństwa i przywrócić swoją hegemonię w krajach bałtyckich i nad Polską".

Według estońskiego lidera NATO musi jak najszybciej wdrożyć nową postawę obronną, która wymaga większej obecności i wcześniejszego rozmieszczenia broni, sprzętu i amunicji.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak, przemawiając na spotkaniu w Kanadzie, powiedział: "Ukraina musi wygrać, taka jest nasza misja i kropka."

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy