Reklama

Doradca Zełenskiego apeluje o zniszczenie irańskich fabryk broni

Doradca gabinetu prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zaapelował o "zlikwidowanie" irańskich fabryk broni. Według niego bardziej destrukcyjne instrumenty byłby skuteczniejsze niż "niedziałające sankcje" wobec Iranu.

"Iran, który planuje zwiększenie dostaw broni do Rosji, ostentacyjnie poniża instytut 'sankcji międzynarodowych'. Ważne jest, by zrezygnować z koncepcji 'niedziałających sankcji', 'niedziałających rezolucji ONZ' i przejść do bardziej destrukcyjnych narzędzi - likwidacji fabryk i aresztowania dostawców" - napisał Podolak na Twitterze.

Kilka dni temu brytyjski minister obrony Ben Wallace stwierdził, że "Iran stał się jednym z głównych militarnych stronników Rosji". 

- W zamian za otrzymanie ponad 300 dronów kamikadze, Rosja zamierza teraz dostarczyć Iranowi zaawansowane komponenty wojskowe, podkopując zarówno bezpieczeństwo Bliskiego Wschodu, jak i międzynarodowe - powiedział Wallace w Izbie Gmin, składając sprawozdanie na temat wojny na Ukrainie.

Reklama

Iran już wcześniej dostarczył drony, które Rosja wykorzystała do ataków na Ukrainę, ale jak wyjaśniały władze w Teheranie, zostały one wysłane przed rozpoczęciem konfliktu. Wielka Brytania, podobnie jak USA i UE, nałożyły sankcje na irańskich oficjeli zaangażowanych w przekazywanie dronów, jak i na producentów.

Zlikwidowani irańscy instruktorzy

19 grudnia stolica Ukrainy Kijów i okolice zostały ponownie zaatakowane przez wyprodukowane w Iranie rosyjskie drony Shahed.

Według ogłoszonego komunikatu w przestrzeni powietrznej Kijowa wykryto ponad 20 dronów, z których co najmniej 15 zostało zestrzelonych. Atakowana była infrastruktura krytyczna.

Z kolei pod koniec listopada strona ukraińska poinformowała o zabiciu na Krymie 10 irańskich instruktorów, pomagających Rosjanom w pilotowaniu dronów kamikadze. 

- Nie powinieneś być tam, gdzie nie powinieneś. Oni byli na naszym terytorium, nie zaprosiliśmy ich. Jeżeli ich tam nie zaprosiliśmy, współpracują z terrorystami i biorą udział w niszczeniu naszego narodu, to musimy ich zabić - skomentował sprawę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drony-kamikadze | Iran | Wojna w Ukrainie 2022 | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy