Reklama

Donbas: Rosjanie mobilizują nastolatków i niepełnosprawnych

Chłopcy w wieku 17 i 18 lat z okupowanego Donbasu są objęci obowiązkową rejestracją wojskową. Według ukraińskiego Centrum Narodowego Sprzeciwu nastolatkowie mają trafić na front po ukończeniu przez nich szkół. Na liście poborowych znajdują się również niepełnosprawni.

Rejestracja dotyczy osób urodzonych w latach 2005-2006 i zamieszkałych w obwodach donieckim i ługańskim. Według informacji przekazanych przez ukraiński ruch oporu na podbitych terytoriach, okupanci sporządzają listy chłopców, których można zmobilizować w ciągu najbliższych miesięcy. 

W pierwszej kolejności na pole walki trafią 18-latkowie, a zatem absolwenci szkół osiągający w tym roku pełnoletniość - czytamy w poniedziałkowym komunikacie rządowego serwisu.

Wojna w Ukrainie. Donbas: Rosjanie mobilizują nastolatków i niepełnosprawnych

O desperacji przeciwnika na zajętych obszarach Donbasu świadczą również doniesienia przekazane przez ukraiński sztab generalny. W Gorłówce, kontrolowanej przez rosyjskie wojska od 2014 roku, zmobilizowano w minionym tygodniu około 30 mężczyzn, w tym czterech posiadających grupy inwalidzkie. Rezerwiści zostali skierowani do jednostki wojskowej po zaledwie dwóch dniach przeszkolenia - oznajmiło dowództwo w Kijowie w porannym raporcie na Facebooku.

Reklama

Jak dodano, mieszkańców Donbasu wezwano do wojska 6 stycznia, a zatem w Wigilię Bożego Narodzenia obchodzonego przez chrześcijan obrządków wschodnich.

Pierwsze informacje na temat osób niepełnosprawnych, które niezgodnie z prawem są powoływane do rosyjskiej armii, pojawiły się już w sierpniu. Jak donosiło wówczas Centrum Narodowego Sprzeciwu, takie praktyki stały się powszechne w okupowanym obwodzie ługańskim. We wrześniu sztab powiadamiał, że mobilizacja w Doniecku trwa nawet w szpitalach. Osoby chore i lżej ranne mają być od tamtego czasu przymusowo wysyłane na front

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nastolatkowie | Wojna w Ukrainie 2022 | Donbas | powołania do wojska

Reklama

Reklama

Reklama