Reklama

Dobre wieści dla Ukrainy. Systemy Patriot i czołgi Abrams szybciej, niż planowano

Stany Zjednoczone planują przyspieszyć dostawę czołgów Abrams do Ukrainy - zapowiedział urzędnik Pentagonu, cytowany przez agencję Reutera. Jak informuje CNN, szybciej niż planowano mogą do Kijowa dotrzeć także systemy Patriot. W ciągu najbliższych kilku dni ukraińscy żołnierze zakończą szkolenie z ich obsługi w bazie Fort Sill w Oklahomie.

W styczniu USA zobowiązały się do dostarczenia Ukrainie 31 zaawansowanych czołgów M1A2 Abrams. We wtorek urzędnicy amerykańskiej administracji powiadomiły agencję Reutersa o zmianie planowanego terminu dostaw. Czołgi mają dotrzeć do Kijowa do jesieni. Wstępne założenia mówiły z kolei o roku oczekiwania.

Aby przyspieszyć dostawy, USA zdecydowały, że nie przekażą Ukrainie wersji M1A2 Abrams, a starszą - M1A1. Strona amerykańska argumentuje, że dostawy M1A2 wymagałyby albo budowy nowych czołgów w tym standardzie, albo modernizacji starszych, co znacznie wydłużyłoby czas oczekiwania przez Kijów.

Reklama

Systemy Patriot dla Ukrainy. Wysoki reżim szkolenia

Urzędnicy Departamentu Obrony USA poinformowali również, iż grupa 65 ukraińskich żołnierzy w najbliższych dniach zakończy szkolenie na MIM-104 Patriot, prowadzone w Fort Sill w Oklahomie. Następnie żołnierze przeniosą się do Niemiec na dodatkowe szkolenie w zakresie obsługi baterii Patriot.

- Oceniamy, że ukraińscy żołnierze są zdolni i absolutnie szybko się uczą - powiedział gen. bryg. Shane Morgan, dowódca Fort Sill. 

Jak dodał, ze względu na ich rozległą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie obrony powietrznej w warunkach bojowych, "łatwiej było zrozumieć koncepcję Patriot System Operations and Maintenance".
Przy okazji ujawniono, że przyszli ukraińscy operatorzy zestawów Patriot są w wieku od 19 do 67 lat. Prowadzą szkolenia na amerykańskich zestawach w Fort Sill w wysokim reżimie pracy, codziennie od godz. 7:00 do 18:00

Jak podkreślają przedstawiciele amerykańskiej administracji, szkolenie to w normalnym trybie trwa około roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | abrams | czołgi | Patrioty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy