Reklama

Reklama

Do Dumy Państwowej trafił projekt o mobilizacji. Ma liberalizować przepisy

Do rosyjskiej Dumy Państwowej trafił projekt ustawy, który ma precyzować procedurę mobilizacji wojskowej. Propozycja ma prawnie zabezpieczyć publiczne obietnice Władimira Putina i Siergieja Szojgu, którzy zapewniali, że na front nie trafią osoby bez doświadczenia wojskowego.

Jak informuje forbes.ru, grupa parlamentarzystów nacjonalistycznej i populistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji zwraca uwagę, że brak prawnie ustalonych kryteriów częściowej mobilizacji spowodował nadużycia wojskowych urzędów, które "wysyłały wezwania, starając się dotrzeć do jak największej liczby mężczyzn, w tym tych, którzy nigdy nie trzymali broni w ręku".

Według zapisów projektu częściowej mobilizacji mają podlegać jedynie ci, którzy zostali zwolnieni ze służby wojskowej i zapisani do rezerwy. Ma to pozwolić na "prawne utrwalenie" oświadczenia rosyjskiego MON, że wezwania otrzymają osoby z doświadczeniem wojskowym.

Reklama

Częściowa mobilizacja. Propozycja "zbyt liberalna"

Co więcej, w ustawie zapisano, że można odroczyć mobilizację dla szeregowych i podoficerów powyżej 35. roku życia, młodszych oficerów powyżej 50. roku życia i starszych oficerów powyżej 55. roku życia, którzy mają na utrzymaniu trzy lub więcej dzieci poniżej 16 roku życia, dziecko niepełnosprawne lub są rodzicami samotnie wychowującymi.

Ponadto zgodnie z zapisami propozycji nie będzie odpowiedzialności karnej za uchylanie się od częściowej mobilizacji. 

Według założyciela rosyjskiej organizacji pozarządowej Agora Pawła Czikowa "projekt wygląda zbyt liberalnie, zatem nie ma szans na zaakceptowanie".

Reklama

Reklama

Reklama