Reklama

Dmytro Kułeba: Apelujemy o wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ

"Obecność Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest nielegalna" - oświadczył w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Minister spraw zagranicznych Ukrainny poinformował o rozpoczęciu procesu, którego celem jest wykluczenie Rosjan z RB oraz samej Organizacji Narodów Zjednoczonych. "Ukraina apeluje do państw członkowskich ONZ do pozbawienia Federacji Rosyjskiej statusu stałego członka RB ONZ i wykluczenia jej z ONZ" - dodał.

"Rosja jest uzurpatorem miejsca Związku Radzieckiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dziś podjęliśmy ważny krok. Ukraina zainicjowała proces, którego celem jest wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ i z samej ONZ" - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy na Facebooku.

Dmytro Kułeba przekazał, że Ukraina na oficjalnym szczeblu przekazała swoje wyjaśnienia, dlaczego uważa, iż zasiadanie Rosji w RB ONZ i ogółem w całej organizacji jest niezgodne z prawem. Zdaniem Kijowa "31 lat temu delegacja rosyjska de facto zaczęła okupować w RB ONZ miejsce ZSRR". Rosja nie miała ku temu żadnych podstaw statutowych - podkreślił minister. "Pogwałcenie statutu odbyło się na podstawie... zwykłej zamiany tabliczek 'ZSRR' na 'Federacja Rosyjska'" - napisał Kułeba.

Reklama

Szef ukraińskiej dyplomacji ocenił, że wejście Rosji do ONZ odbyło się z naruszeniem punktu 2. artykułu 4. statutu ONZ, który wyznacza procedurę przystąpienia do organizacji.

Wojna w Ukrainie. Dmytro Kułeba: Ukraina apeluje o wykluczenie Rosji z ONZ

W osobnym oświadczeniu na stronie ukraińskiego MSZ wskazano, że po rozpadzie Związku Radzieckiego wniosek Rosji o kontynuowaniu przez nią, w miejsce ZSRR, pełnienia członkostwa w ONZ, powinien był zostać rozpatrzony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i Zgromadzenie Generalne Narodów Zjednoczonych. Taką procedurę przeszły np. Czechy i Słowacja po tym, jak przestało istnieć państwo członkowskie ONZ, którym była Czechosłowacja.

"Ukraina apeluje do państw członkowskich ONZ do odnowienia zastosowania statutu ONZ w kwestii legalności członkostwa Federacji Rosyjskiej w ONZ oraz do pozbawienia Federacji Rosyjskiej statusu stałego członka RB ONZ i wykluczenia jej z ONZ" - oświadczył Dmytro Kułeba.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ONZ | Rosja | Dmytro Kułeba

Reklama

Reklama

Reklama