Reklama

Dmytro Kułeba: Albo bezwarunkowa klęska, albo umowa

- Każda wojna ma dwa zakończenia: albo bezwarunkowa klęska, albo umowa - powiedział portalowi Ukrainska Prawda minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. W kontekście członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej dodaje, że "są jeszcze kraje, które będą próbowały od tego uciec. Wśród nich są Niemcy. To nie jest dla nikogo tajemnica. Nazywajmy rzeczy po imieniu".

- Nie trzeba popadać w dramatyzm, ale wszyscy musimy pamiętać, że każda wojna ma dwa zakończenia. Pierwszym zakończeniem jest bezwarunkowa, całkowita klęska jednej ze stron. To właśnie Rosjanie chcieli nam narzucić od samego początku (...). Drugie zakończenie to umowa. Czyli poszukiwanie i ustalenie wzajemnie akceptowalnych rozwiązań - powiedział Kułeba.

Zaznaczył jednak, że nie należy odrzucać pierwszej opcji, gdyż porozumienie pokojowe powinno być korzystne dla Ukrainy.

- Z punktu widzenia Ukrainy, a nie Rosji, musimy jasno i trzeźwo rozumieć, że albo musimy nastawić się na wojnę do końca, w wyniku której całkowicie i bezwarunkowo pokonamy Rosję, albo musi być porozumienie, które musi być korzystne dla Ukrainy. Myślę, że druga opcja jest mimo wszystko realna - dodał szef MSZ.

Reklama

Podkreślił, że ewentualne porozumienie nie może być pozbawione gwarancji bezpieczeństwa dla jego kraju.

"Ukraina znajduje się w próżni"

- Wszyscy rozumiemy, że Ukraina znajduje się w próżni, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i właśnie z powodu tej próżni Rosja zdecydowała się na wojnę, uznając, że nikt nie stanie w naszej obronie, a my sami nie będziemy w stanie się bronić - powiedział minister, przyznając, że Kreml miał częściowo rację, bo o Ukrainę rzeczywiście nikt nie walczy.

- Nie liczyliśmy na to. Jednocześnie (Rosja) się myliła, ponieważ pomagają nam bronią, finansami i politycznie - powiedział Kułeba.

- Ukraina stawia zaciekły opór. I musimy dobrze zrozumieć, że teraz naszymi głównymi argumentami w negocjacjach jest właśnie nasz opór, broń, którą dostajemy od naszych partnerów i sankcje, które nakładają oni na Federację Rosyjską. To trzy argumenty, które wzmacniają naszą pozycję w negocjacjach - podkreślił minister.

Ukraina w Unii Europejskiej?

Pytany o sprawę członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej odparł, że obecnie Kijów odpowiada na pytania Komisji ze specjalnego kwestionariusza, na podstawie którego KE sformułuje rekomendacje dla Rady Europejskiej.

- Nie zdążymy mrugnąć okiem, a już będziemy na tym etapie. I wtedy nadejdzie chwila prawdy. Wtedy Rada Europejska, czyli przywódcy wszystkich krajów unijnych, będą musieli przyjąć ostateczną decyzję o otwarciu negocjacji akcesyjnych. I powiem szczerze: są jeszcze kraje, które będą próbowały od tego uciec. Wśród nich są Niemcy. To nie jest dla nikogo tajemnica. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Dlatego skupiamy się na pracy z tymi krajami - powiedział Kułeba.

Tymczasem w rozmowie z Interią były szef MSZ Jacek Czaputowicz, pytany o kwestię wejścia Ukrainy do UE, odparł: "Nie wybiegamy zbyt daleko w przyszłość. Ukraina złożyła wniosek, a Polska i inne państwa regionu ją w tych staraniach wspierają. Najważniejsze, by zakończyć wojnę".

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama