Reklama

Reklama

"Dla pana Salviniego jestem bez szacunku". Burzliwa konferencja w Przemyślu

Dla pana Salviniego jestem bez szacunku - powiedział prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, który wcześniej próbował wręczyć byłemu wicepremierowi Włoch koszulkę z wizerunkiem Władimira Putina. "Ci ludzie (uchodźcy) uciekają przed przyjacielem pana Salviniego. Jego obecność tutaj to skrajna bezczelność, dlatego również ja byłem bezczelny" - dodał Bakun. Salvini przerwał konferencję i wyszedł, zareagowali na to dziennikarze z Włoch, nazywając go m.in. bufonem i człowiekiem niepoważnym.

We wtorek na konferencji prasowej w Przemyślu pojawił się Matteo Salvini, były wicepremier Włoch, a w czasie ukraińskiego kryzysu, członek humanitarnej misji włoskiego parlamentu. Problem w tym, że jeszcze kilka lat temu Salvini nie ukrywał swojego poparcia dla działań Putina - chociażby aneksji Krymu. Wizyta Salviniego wywołała reakcję prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, który próbował wręczyć mu koszulkę z wizerunkiem rosyjskiego autokraty i napisem "Armia Rosji". Salvini przerwał konferencję, wywołując dezaprobatę włoskich mediów. 

Reklama

Uchodźcy z Ukrainy. Salvini członkiem włoskiej misji humanitarnej

Salvini jest członkiem humanitarnej misji włoskiego parlamentu. Misja, która odbywa się w ramach OBWE, rozpoczęła się w poniedziałek, w tym dniu w Warszawie jej członkowie spotkali się z przebywającymi w Polsce ukraińskimi posłami.

Sam Salvini to lider skrajnie prawicowej, antyunijnej Ligi Północnej. W latach 2018-2019 był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych Włoch.

Zarówno Bakun, jak i Salvini, który obecnie jest włoskim parlamentarzystą, wystąpili na wspólnej konferencji przed dworcem PKP w Przemyślu, gdzie zlokalizowany jest punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy. Jednak wspólna konferencja zakończyła się po zaledwie dwóch minutach.

Bakun na początku swojego wystąpienia podkreślił, że samorząd współpracuje z wieloma organizacjami z Włoch. "Otrzymujemy także dużą pomoc ze strony włoskich obywateli. Chcemy dla nich wyrazić głęboki szacunek, dla wszystkich firm i organizacji, które nas wspierają" - dodał.

Matteo Salvini w Przemyślu. Bakun miał dla niego nietypowy prezent

Prezydent Przemyśla zwrócił się bezpośrednio do stojącego obok niego b. wicepremiera Włoch.

"Jednocześnie mam pewną uwagę personalną do pana senatora Salviniego. Mam dla niego prezent, chciałbym, aby w tej koszulce pan senator udał się na granicę albo do jednego z ośrodków dla uchodźców" - powiedział.

Bakun wyjął z kieszeni białą koszulką z rysunkiem Putina i napisem "Armia Rosji". W bardzo podobnej Salvini sfotografował się w 2017 r. w okolicach Kremla.

Prezydent Przemyśla próbował przekazać koszulkę Włochowi, ale ten jej nie przyjął.

"Na granicy lub w punktach recepcyjnych zobaczyłbyś, co twój przyjaciel Putin zrobił. Co osoba, którą określa pan jako swojego przyjaciela zrobiła tym ludziom, którzy w ilości 50 tys. dziennie przekraczają granicę" - powiedział.

Burzliwa konferencja w Przemyślu. Salvini przerwał i odszedł

Salvini w tym momencie przerwał konferencję i odszedł. Na miejscu byli obecni również dziennikarze z Włoch, którzy w niewybredny sposób krzyczeli do b. wicepremiera, nazywając go m.in. bufonem i człowiekiem niepoważnym.

Salvini w rozmowie z włoskimi dziennikarzami tłumaczył, że wojny nie powinno być nigdzie. B. wicepremier Włoch potępił też agresję Putina i zadeklarował, że też chce powstrzymać wojnę.

Bakun po kilkunastu minutach ponownie wyszedł do dziennikarzy. Tłumaczył, że chciał osobie, która m.in. popierała agresję Putina, aneksję Krymu i mówiła, że w Rosji czuje się jak w domu, przekazać podobną koszulkę, w której Salvini fotografował się w Rosji.

Bakun: Zazwyczaj witam gości z godnością, ale dla pana Salviniego jestem bez szacunku

"Chciałem pokazać, co ludzie tacy jak Salvini, bez wizji, bez strategicznego myślenia, zrobili, do czego doprowadzili. Przez nasze miasto przewinęło się ok. 300 tys. osób, głównie kobiet i dzieci, chciałem, żeby Salvini to zobaczył, a nie udawał, że chce nieść pomoc humanitarną tym osobom. Tej pomocy mógł udzielić, krytykując i piętnując Putina" - mówił.

Prezydent miasta obecność Salviniego w Przemyślu nazwał bezczelnością. "To jest skrajna bezczelność. Dlatego ja również byłem bezczelny, ale myślę, że dużo mniej niż ta osoba, która przychodzi i chce widzieć, zobaczyć, gdzie są ci ludzie, którzy uciekają, gdzie są te ośrodki. Ci ludzie uciekają przed przyjacielem pana Salviniego" - powiedział Bakun.

Zaznaczył, że zazwyczaj z godnością wita w mieście gości, ale "dla pana Salviniego jest bez szacunku".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama