Reklama

"DGP": Rosja odczuwa ekonomiczny ból nieuzasadnionej inwazji na sąsiada

"Rosja odczuwa ekonomiczny ból nieuzasadnionej inwazji na sąsiada" - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". Wskaźniki aktywności ekonomicznej Rosji pikują.

"Po dziewięciu miesiącach wojny Rosja odczuwa ekonomiczny ból nieuzasadnionej inwazji na sąsiada. Jedenasta pod względem wielkości gospodarka świata weszła w recesję, niektóre gałęzie przemysłu załamały się, giełda szoruje po dnie, kraj doświadcza regresu pod względem technologicznym" - czytamy w "DGP".

Gazeta informuje, że w III kw. PKB Rosji był o 4 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie ub.r. To już drugi z rzędu spadkowy kwartał. Rosja znalazła się w recesji po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat. Jest to też trzecia co do wielkości recesja od dwóch dekad.

Reklama

"Spadek jest w połowie tak głęboki jak w najgorszym momencie pandemii" - powiedziała, cytowana w artykule, Sofija Doniec, ekonomistka Renaissance Capital. Przyznała, że nie widać perspektyw szybkiego ożywienia.

PKB Rosji - przewidywania

Dziennik wskazuje na prognozy OECD - Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - która spodziewa się, że w tym roku PKB Rosji spadnie o 3,9 proc. W 2023 r. gospodarka tego kraju ma się skurczyć o 5,6 proc.

Zaznaczono, że wiele będzie zależeć od przebiegu wojny. Jej koszty dla Kremla w szybkim tempie rosną. Przez dziewięć miesięcy Rosja wydała na działania zbrojne 82 mld dol., co stanowi jedną czwartą jej rocznego budżetu - obliczył ukraiński Forbes.

"Moskwa planuje wydać prawie jedną trzecią przyszłorocznego budżetu na obronę i bezpieczeństwo wewnętrzne, jednocześnie tnąc fundusze na m.in. szkoły, szpitale i infrastrukturę" - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Wojna w Ukrainie 2022 | Kreml | kryzys ekonomiczny w Rosji

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy