Reklama

Denisowa: Rosja tworzy negatywny wizerunek Ukraińców za granicą

Rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmiła Denisowa powiedziała, że rosyjska propaganda próbuje zdyskredytować Ukraińców ubiegających się o ochronę w Unii Europejskiej. Jej zdaniem tworzenie negatywnego wizerunku Ukraińców za granicą to kolejna manipulacja Rosji w celu zmniejszenia poparcia dla Ukrainy.

- Rosyjskie media rozpowszechniają informacje o "zmęczeniu" Europejczyków Ukraińcami, niedogodnościach, jakie powodują dla obywateli Europy i Rosjan mieszkających w Europie, oraz twierdzą, że poparcie dla obywateli Ukrainy w Europie jest z każdym dniem coraz mniejsze - powiedziała Denisowa.

Według niej dehumanizacja, tworzenie negatywnego wizerunku Ukraińców za granicą to kolejna manipulacja Rosji w celu zmniejszenia poparcia dla Ukrainy w cywilizowanym świecie, wywołania w stosunku do niej atmosfery nienawiści i wrogości oraz podżeganie do dyskryminacji .

Reklama

Rosyjska propaganda

Zdaniem rzeczniczki rosyjska propaganda jest głównie skierowana do "konsumenta krajowego", na potrzeby polityki wewnętrznej Rosji. Świadczy o tym niesłabnące poparcie Ukrainy i Ukraińców zarówno na szczeblu państwowym krajów UE, jak i na poziomie zwykłych Europejczyków, którzy solidaryzują się z narodem ukraińskim.

Denisowa przypomina także o obowiązującym w tym zakresie prawie: Niedopuszczalność dyskryminacji osób ubiegających się o azyl ze względu na ich kraj pochodzenia jest zapisana w Artykule 3 Konwencji dotyczącej statusu uchodźców z 1951 roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Wojna w Ukrainie 2022 | Ludmiła Denisowa

Reklama

Reklama

Reklama