Reklama

Reklama

Daniłow: Rosjanie nie są już w stanie atakować na kilku kierunkach

"Po czterech miesiącach inwazji na Ukrainę widzimy, że rosyjski arsenał zaczął się wyczerpywać. Siły wroga nie są już w stanie przeprowadzać równoczesnych ataków na więcej niż jednym odcinku frontu" - ocenił sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow w rozmowie z "The Wall Street Journal".

"Po błędach w początkowej fazie wojny Moskwa postawiła na skuteczniejszą taktykę. Wojska rosyjskie próbowały dokonywać śmiałych wypadów w głąb Ukrainy, lecz poniosły porażkę i straciły przy tym elitarne jednostki. Teraz siły najeźdźcy posuwają się stopniowo do przodu pod osłoną artylerii" - czytamy na łamach amerykańskiego dziennika.

"WSJ" zauważa, że dotychczasowe działania Kremla na wschodzie Ukrainy przypominają niektóre z poprzednich wojen toczonych przez Rosję. Podobnie jak w Czeczenii w latach 90. rosyjskie siły kompensują braki swoich oddziałów lądowych zmasowaną siłą ognia.

Reklama

"Przeciwnik koncentruje znaczne zasoby artylerii i broni pancernej na każdym kilometrze kwadratowym. Nie jesteśmy w stanie temu sprostać, to daje Rosji przewagę. (...) Niemiej dziewięć mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS i podobne zestawy, przekazane nam przez USA i sojuszników, działają już na polu walki ze śmiertelnym dla wroga skutkiem. Rosjanie są bezbronni wobec tych systemów i bardzo zaniepokojeni" - powiedział w rozmowie z "The Wall Street Journal" sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. 

Wyrzutnie HIMARS kluczową bronią

Jak podkreślono, dzięki wyrzutniom HIMARS ukraińskie wojska zaczęły atakować w precyzyjny sposób cele przeciwnika na tyłach frontu, m.in. magazyny amunicji i paliw na okupowanych terytoriach. Wcześniej przeprowadzanie takich operacji nie było możliwe. W ocenie Daniłowa jest jednak za wcześnie, by mówić o zmianie sposobu prowadzenia walki przez Kijów. Ukraina wciąż musi bronić się przed przeważającymi siłami wroga i potrzebuje znacznie więcej uzbrojenia z Zachodu.

Daniłow mówił też o atakach rakietowych Kremla na obiekty cywilne. Jego zdaniem tak brutalne metody służą zmniejszeniu skali poparcia dla wojny wśród ukraińskiego społeczeństwa. Nie są to jednak działania skuteczne, ponieważ zdecydowana większość Ukraińców nie dopuszcza możliwości ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji za cenę pokoju - zauważył.

"Musimy odzyskać wszystkie ziemie"

"Nasze zwycięstwo powinno oznaczać odzyskanie wszystkich ziem zajętych przez wroga i zabezpieczenie kraju przed kolejnym rosyjskim atakiem. Zasadne jest jednak pytanie, czy takie rozumienie sukcesu podzielają partnerzy Ukrainy, którzy wspierają nas w tej wojnie" - powiedział Daniłow, nawiązując do dostaw zachodniej broni, które w jego opinii wciąż są niewystarczające. 

W środę wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że artyleria dostarczana przez kraje NATO zaczęła wreszcie działać na froncie z całą mocą. 

- Dokładność tego uzbrojenia jest taka, jaka powinna być - podkreśliła głowa państwa.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy