Reklama

Czołgi i artyleria dla Ukrainy. Wspólna deklaracja dziewięciu państw

Przekazanie "bezprecedensowej pomocy zbrojeniowej" zadeklarowały rządy dziewięciu państw. W jej skład wejdą czołgi podstawowe, ciężka artyleria, systemy obrony powietrznej, wozy bojowe i amunicja. Wspólną deklarację podpisali ministrowie obrony m.in. Polski, Wielkiej Brytanii, Czech i krajów bałtyckich.

"Ta znacząca pomoc dla Ukrainy będzie pochodziła z własnych zapasów naszych państw i pokazuje, że rozumiemy powagę obecnej sytuacji, dlatego zobowiązujemy się do szybkiego zwiększenia i przyspieszenia dostaw dla Kijowa" - napisano w deklaracji podpisanej przez ministrów obrony Polski i Wielkiej Brytanii, Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace'a, a także szefów resortów obrony Litwy, Łotwy i Estonii oraz przedstawicieli Danii, Czech, Holandii i Słowacji. Sygnatariusze spotkali się w czwartek na rozmowach w bazie wojskowej Tapa w Estonii.

Czyniąc to "Zobowiązanie Tallińskie", udajemy się do amerykańskiej bazy w niemieckim Ramstein, gdzie w piątek odbędzie się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy oraz wzywamy innych sojuszników i partnerów, by poszli w nasze ślady i jak najszybciej przekazali Kijowowi własne wsparcie, by zapewnić w ten sposób Ukrainie zwycięstwo na polu bitwy w 2023 r. - czytamy w dalszej części dokumentu, opublikowanego na stronie rządu Wielkiej Brytanii.

Reklama

We wspólnej deklaracji wymieniono następnie pomoc zbrojeniową przekazywaną przez każde z państw-sygnatariuszy; część z niej została już ogłoszona wcześniej.

"Polska będzie dostarczała pomoc humanitarną i militarną Ukrainie tak długo, jak będzie to konieczne. Nowy polski pakiet zawiera działa przeciwlotnicze S-60, wraz z 70 tys. pocisków. Polska przekazała już 42 bojowe wozy piechoty, wraz ze szkoleniem dla dwóch batalionów zmechanizowanych. Dodatkowo Polska kontynuuje dostawy armatohaubic Krab, kaliber 155 mm i przekazuje Ukrainie różne typu amunicji. Wciąż zapewnia także szkolenia medyczne i inżynieryjne. Ponadto Polska jest gotowa przekazać kompanię czołgów Leopard 2 (14 maszyn - red.) wraz z 1000 pocisków. Podczas tego procesu, zostanie utworzona szersza koalicja dostarczających czołgi Leopard 2" - napisano w części dotyczącej Polski.

Pomoc zbrojeniowa dla Ukrainy. Deklaracje dziewięciu państw

Nowy pakiet pomocy brytyjskiej składa się m.in. z 14 czołgów Challenger 2 wraz z pojazdami wsparcia technicznego, samobieżnych haubic kalibru 155 mm AS90, setek innych pojazdów pancernych, 100 tys. pocisków artyleryjskich i setek sztuk bardziej zaawansowanej amunicji, w tym rakiet GMLRS i 600 naprowadzanych laserowo pocisków powietrze-ziemia Brimstone. W informacji podkreślono również wagę prowadzonych przez Wielką Brytanię przy współpracy z innymi sojusznikami szkoleń dla ukraińskich wojskowych. W 2023 r. mają objąć 20 tys. żołnierzy.

Czechy będą nadal - we współpracy z sojusznikami - przekazywać materiały bojowe Ukrainie. Prowadzone są też prace mające zwiększyć możliwości czeskiego sektora zbrojeniowego, tak by był w stanie produkować więcej amunicji, transporterów opancerzonych i dział.

Estonia zaprezentowała pakiet wsparcia militarnego wartego ok. 113 mln euro i obejmującego dziesiątki haubic kalibru 155 i 122 mm, pojazdy wojskowe, ponad 100 granatników i amunicję.

Nowe zobowiązania Łotwy obejmują m.in. dziesiątki systemów przeciwlotniczych stinger, dwa śmigłowce M-17, kolejne karabiny maszynowe wraz z amunicją oraz drony. Łotwa planuje także przeszkolić w 2023 r. 2 tys. ukraińskich żołnierzy.

Litwa przekaże kilkadziesiąt dział przeciwlotniczych L-70 wraz z potrzebną od nich amunicją oraz dwa śmigłowce Mi-8. W 2023 r. Litwa przeznaczy też 40 mln euro na drony, systemy do walki z dronami, urządzenia optyczne i termowizyjne dla ukraińskiej armii. Całość nowego pakietu wsparcia wyceniono na 125 mln euro.

Słowacja koncentruje się na dialogu z sojusznikami, dotyczącym przekazywania Ukrainie kolejnych partii ciężkiego sprzętu, w tym czołgów, bojowych wozów piechoty, systemów przeciwlotniczych. W kraju zwiększono również produkcję haubic, amunicji i sprzętu saperskiego - napisano w komunikacie, dodając, że dalsze szczegóły pomocy Bratysławy dla Kijowa zostaną ogłoszone później.

Dania wspiera Ukrainę pomocą militarną, jej wartość już osiągnęła blisko 600 mln euro i będzie kontynuowana w bliskiej współpracy z sojusznikami - przekazano we wspólnym oświadczeniu. W czwartek minister spraw zagranicznych tego państwa Lars Lokke Rasmussen ogłosił, że Dania przekaże Ukrainie 19 produkowanych we Francji samobieżnych armatohaubic Caesar.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | uzbrojenie | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy