Reklama

Czernihów. Rosja używa bomb zakazanych przez prawo międzynarodowe

Rosjanie w ataku na miasto Czernihów wykorzystali bomby zapalające, które są zakazane przez prawo międzynarodowe - napisał na Telegramie Conflict Intelligence Team, zespół zajmujący się badaniem konfliktów zbrojnych.

Pojawiły się kolejne doniesienia o tym, że siły rosyjskie wykorzystują w Ukrainie broń zakazaną przez prawo międzynarodowe. Poinformował o tym na Telegramie zespół zajmujący się badaniem konfliktów zbrojnych -  Conflict Intelligence Team.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie wykorzystują zakazaną broń

"Rosyjski samolot zbombardował Czernihów bombami zapalającymi, co jest wyraźnie zabronione przez prawo międzynarodowe" - napisano. 

Informację o wykorzystaniu przez Rosję zakazanych bomb podano na podstawie nagrania, jakie w mediach społecznościowych zamieściło Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy (GSChS). Na filmie widać ratowników, którzy rozminowują niewybuchy w mieście Czernihów.

Reklama

"Na filmie, na którym oficerowie GSChS wyjmują lont z niewybuchów, można zidentyfikować odłamkową i zapalającą bombę odłamkową OFZAB-500" - napisał CIT. 

Wojna Rosja-Ukraina. Zabronione bomby transportował wcześniej zestrzelony samolot

Zespół dodał, że wcześniej takie bomby przewoził rosyjski Su-34, który 5 marca został zestrzelony nad Czernihowem. Początkowo zostały one jednak błędnie zidentyfikowane. "W tym czasie nie byliśmy pewni, czy te bomby miały zostać zrzucone na Czernihów, ponieważ najwyraźniej spadły z zestrzelonym samolotem" - pisał CIT. "Jednak tym razem jedno ze zdjęć GSChS pokazuje wrak wyzwolonego OFZAB-500, co nie pozostawia wątpliwości, że ta bomba zapalająca została użyta do zbombardowania Czernihowa" - czytamy dalej we wpisie.

CIT zaznaczył też, że wykorzystanie broni zapalającej na obszarach koncentracji ludności cywilnej jest wyraźnie zakazane przez artykuł 2.2 Protokołu III do Konwencji w sprawie niektórych broni konwencjonalnych. 


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojna rosja ukraina

Reklama

Reklama

Reklama