Reklama

Reklama

"Czarna lista" USA. Restrykcje dla rosyjskich i białoruskich podmiotów

Departament Handlu USA ogłosił "czarną listę" kolejnych 71 rosyjskich i białoruskich podmiotów. Znalazły się na niej firmy przemysłu lotniczego, stoczniowego, a także instytuty naukowo badawcze, które pracują na potrzeby rosyjskich sił zbrojnych.

Restrykcje zabraniające m. in. eksportu i dostępu do amerykańskiej technologii i będące reakcją na agresję Rosji na Ukrainę, dotknęły 70 rosyjskich i jedno białoruskie przedsiębiorstwo.

Restrykcje objęły kilka instytutów naukowo badawczych Rosyjskiej Akademii Nauk, w tym Instytut Problemów Transmisji Informacji im. A.ą. Charkiewicza i Instytut Nauk Systemów Kontroli im. V. A.Trapeznikowa

W tej grupie znalazło się też kilka firm produkujących części do samolotów i fabryka montująca gotowe maszyny pasażerskie i towarowe z Woroneża, będąca jedna z największych tego rodzaju w Rosji. Restrykcje dotknęły także Grupę Lotniczą Iljuszyna. 

Reklama

Wojna w Ukrainie. "Czarna lista" USA

Na "czarnej liście" Departamentu Handlu od lutego br. znalazły się już 322 podmioty pośrednio lub bezpośrednio pracujące dla potrzeb wojska.

ZOBACZ: Stoltenberg: Musimy być przygotowani na długą wojnę w Ukrainie

- Stany Zjednoczone i ich międzynarodowi partnerzy zastosowali silne, szeroko zakrojone restrykcje wymierzone w zdolność Rosji do uzyskiwania komponentów i technologii potrzebnych do kontynuowania agresji przeciwko Ukrainie - powiedział podsekretarz amerykańskiego Departamentu Handlu ds. Przemysłu i Bezpieczeństwa Alan Estevez.

Reklama

Reklama

Reklama