Reklama

Co chce osiągnąć Franciszek deklarując spotkanie z Putinem? Kard. Parolin odpowiada

- Celem papieża jest zakończenie wojny na Ukrainie - tak watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin odpowiedział na pytanie, co chce osiągnąć Franciszek, deklarując wolę udania się do Moskwy i spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Podczas rozmowy z dziennikarzami kardynał Parolin oświadczył: cel papieża jest ten sam, jak wtedy gdy "poszedł do ambasady rosyjskiej, gdy dokonał publicznego gestu prosząc o to, by zakończyła się wojna". Tak przywołał bezprecedensową wizytę Franciszka w ambasadzie Rosji przy Stolicy Apostolskiej tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Przesłanie, jakie ewidentnie chciał wystosować do rosyjskiego prezydenta jest takie, aby zakończyła się wojna i rozpoczęły się negocjacje - dodał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek o "szczekaniu NATO pod drzwiami Rosji"

Franciszek wyraził wolę udania się do Moskwy na spotkanie z Władimirem Putinem podczas rozmowy z "Corriere della Sera".

Reklama

W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla włoskiego dziennika papież powiedział także, że jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Władimira Putina mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". 

Te słowa i gotowość papieża, by spotkać się z prezydentem Rosji wywołały liczne głosy oburzenia, w tym także w Polsce. 

Do słów papieża odniosła się wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. - Będziemy bardzo zadowoleni, jeśli papież pomoże w rozmowach między nami a Rosją - powiedziała dziennikowi "Corriere della Sera". - Najpierw jednak Franciszek powinien wysłuchać naszych racji jako ofiar agresji - dodała.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Papież Fransiszek | Wojna w Ukrainie 2022 | Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy