Reklama

CNN: Pentagon chce przyspieszenia produkcji Stingerów i Javelinów

Więcej pocisków przeciwlotniczych Stinger i przeciwpancernych Javelin. Resort obrony USA chce, aby firmy zbrojeniowe przyspieszyły produkcję. Takie uzbrojenie wciąż przekazywane jest broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainie – informuje stacja CNN.

Ukraina poprosiła USA o dzienne dostawy 500 pocisków do systemu Javelin i 500 do systemu Stinger - przekazała amerykańska stacja, powołując się na niedawny dokument, w którym strona ukraińska wyraziła takie zapotrzebowanie.

Rzeczniczka Pentagonu Jessica Maxwell poinformowała, że trwają rozmowy z głównym wytwórcą Stingerów, firmą Raytheon, na temat przyspieszenia produkcji pocisków. Rozważane jest zwiększenie liczby pracowników, zastąpienie przestarzałych części nowymi oraz zakup dodatkowych narzędzi.

Javelin. Roczna produkcja systemów może przekroczyć 6 tys.

Według CNN resort obrony chce również przyspieszenia produkcji Javelinów, które wytwarza koncern Lockheed Martin. Firma przekazała, że "jest zdolna do spełnienia zwiększonego zapotrzebowania w przewidywalnej przyszłości". Z dokumentów budżetowych Pentagonu wynika, że roczna produkcja systemów Javelin może przekroczyć 6 tys.

Reklama

CNN przypomina, że do 7 marca, a więc w ciągu niespełna dwóch pierwszych tygodni rosyjskiej inwazji, USA i inne kraje NATO wysłały Ukrainie około 17 tys. pocisków przeciwpancernych i 2 tys. pocisków przeciwlotniczych. Od tamtej pory liczby z pewnością wzrosły, ale nie zostały podane do publicznej wiadomości.

16 marca Biały Dom ogłosił pakiet pomocy dla Ukrainy warty 800 mln dolarów, w którym przewidziano przekazanie 800 dodatkowych systemów Stinger i 2 tys. systemów Javelin - pisze CNN.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | javelin | stinger | Pentagon

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy