Reklama

Ciężarówka wypełniona trumnami. Ukraiński dziennikarz pokazał nagranie

Dziesiątki drewnianych trumien załadowanych na ciężarówkę - to widok, który uchwycono na nagraniu z okupowanego obwodu ługańskiego. Według ukraińskiego dziennikarza Denysa Kazańskiego są one przeznaczone dla bojowników separatystów. Może być to kolejny etap przygotowań do wielkiej ofensywy, którą Kreml ma zamiar przeprowadzić w obwodzie.

Kazański opublikował w mediach społecznościowych nagranie, które ma pochodzić z Chrustalnyji - miasta, które od 2014 r. znajduje się pod kontrolą samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej.

"Ciężarówka pełna trumien dla zmobilizowanych do armii Ługańskiej Republiki Ludowej" - napisał Kazański.

Ługańsk: Ewakuacja rodzin wojskowych z miasta

W ostatnich dniach rosyjska administracja okupacyjna Ługańska zaczęła ewakuację rodzin wojskowych z miasta na terytorium Rosji.

Reklama

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR oraz amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) siły rosyjskie przygotowują się w nadchodzących miesiącach do przeprowadzenia ofensywy na wielką skalę w obwodzie ługańskim. Według ekspertów przekierowują oni wycofujące się jednostki z obwodu chersońskiego.

Wiceszef HUR Wadym Skibicki ocenił, że decydującym okresie w wojnie będzie wiosna i początek lata. - Jeśli ofensywa wroga zakończy się jego klęską, będzie to oznaczało upadek Rosji i Putina - zapewnił w rozmowie z portalem Delfi.

Prognozy generała. Na deokupację trzeba poczekać

Odparcie rosyjskiej ofensywy nie oznacza automatycznej wygranej sił ukraińskich. Generał Mark Milley przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA cytowany przez agencję Unian stwierdził w piątek, że przeprowadzenie całkowitej deokupacji w 2023 r. będzie zadaniem niezwykle trudnym, ale nie "niemożliwym".

- Zakładam, że działania obronne będą kontynuowane, front zostanie ustabilizowany, a Ukraina osiągnie ważne sukcesy operacyjne - przekazał generał.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | Wojna w Ukrainie 2022 | obwód ługański | dziennikarze

Reklama

Reklama

Reklama